Zamknij

Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny 2019: październik. Co to jest, jak obchodzić? [LOGO]

Paweł Żurek
03.10.2019 14:13
Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny 2019: październik. Co to jest, jak obchodzić? [LOGO]
fot. TZ/East News/East News

 Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny, czyli specjalny okres, w którym wszyscy wierzący są zaproszeni do tego, by dać świadectwo swojej wiary, rozpoczął się w październiku. Sprawdzamy, czym dokładnie jest NMM, jak go obchodzić, a także do kiedy potrwa.

Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny - tak nazywa się okres, którego rozpoczęcie ogłosił papież Franciszek. Dla wszystkich wierzących mamy poniżej najważniejsze informacje, które go dotyczą.

Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny: październik

Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny rozpoczął się 1 października 2019 roku w trakcie Mszy św. celebrowanej przez papieża Franciszka na placu św. Piotra.

Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny został zapowiedziany przez Ojca Świętego w 2017 r. aby „pobudzić gorliwość w działalności ewangelizacyjnej Kościoła ad genteks (do narodów – przyp. red”, czyli skierowanej do ludzi nieznających jeszcze Chrystusa. Temat Miesiąca, który upamiętnia także setną rocznicę ogłoszenia misyjnego listu apostolskiego papieża Benedykta XV „Maximum illud” z 30 listopada 1919 r., brzmi: „Ochrzczeni i posłani: Kościół Chrystusa w misji w świecie”.

W homilii podczas Nieszporów Franciszek podkreślił, że „Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny pragnie być wstrząsem, aby nas pobudzić do czynienia dobra”. – Nie mamy być notariuszami wiary i dozorcami łaski, ale misjonarzami – stwierdził papież, dodając, że „Bóg nie będzie nas pytał, czy zazdrośnie strzegliśmy życia i wiary, ale czy narażaliśmy się, ryzykując, a może tracąc twarz”.

>> Tajemnice różańca: chwalebne, radosne, bolesne, światła - jak się odmawia? [DNI, CZĘŚCI]

Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny 2019

Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny potrwa do listopada 2019 roku.

Papież Franciszek wskazał, że każdy wierzący może być misjonarzem „świadcząc swoim życiem, że znamy Jezusa”. - Jakże bowiem my, którzy odkryliśmy, że jesteśmy dziećmi Ojca niebieskiego, moglibyśmy przemilczeć radość bycia miłowanymi, pewność, że zawsze jesteśmy cenni w oczach Boga? – pytał w trakcie homilii Franciszek.

Treść całej homilii można znaleźć tutaj – LINK

>> Ojcze nasz - zmiana w modlitwie. Jak będzie wyglądać? [NOWY TEKST]

Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny: logo

Logo Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego to krzyż opasujący swymi ramionami kulę ziemską. Poszczególne kolory odwołują się do barw, które tradycyjnie symbolizują kontynenty: czerwony – Ameryka, zielony – Afryka, niebieski – Oceania, żółty – Azja, biały – Europa.

logo nadzwyczajnego miesiąca misyjnego

Jak obchodzić Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny?

Papież Franciszek podczas nieszporów rozpoczynających Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny dał wskazówki dot. tego jak obchodzić ten szczególny dla wierzących okres. Oto one:

1) osobiste spotkanie z Jezusem Chrystusem – poprzez Eucharystię, słowo Boże, modlitwę osobistą i wspólnotową,
2) czerpanie ze świadectwa świętych, którzy ponieśli męczeńską śmierć na misjach,
3) pogłębianie formacji biblijnej, katechetycznej, duchowej i teologicznej dotyczącej misji ad gentes,
4) realizacja miłości w formie wspierania ogromnego dzieła misji ad gentes i chrześcijańskiej formacji w Kościołach będących w największej potrzebie.

RadioZET.pl/eKai.pl/missio.org.pl/PZ