Zamknij

Narodowe Czytanie 2017: kiedy i gdzie będzie czytanie "Wesela"?

Redakcja
30.08.2017 15:24
Narodowe Czytanie 2017 w Warszawie: kiedy i gdzie czytanie lektury?
fot. Youtube / Prezydent.pl

Narodowe Czytanie 2017 w Polsce organizowane jest co roku przez Prezydenta RP. Do 6. edycji w głosowaniu została wybrana lektura Stanisława Wyspiańskiego "Wesele". Sprawdzamy informacje na temat Narodowego Czytania 2017: kiedy i gdzie będzie czytane "Wesele"?

Narodowe Czytanie 2017 - kiedy i gdzie zostanie odczytane "Wesele"? W tym roku treść dramatu Stanisława Wyspiańskiego usłyszą nie tylko mieszkańcy Polski, ale również w wielu miejscach na świecie. Sprawdzamy, kiedy wypada Narodowe Czytanie 2017 oraz gdzie odbywa się tegoroczna edycja akcji.

Narodowe Czytanie 2017: "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego

Podczas Narodowego Czytania 2017 odczytany zostanie dramat Stanisława Wyspiańskiego. "Wesele" zwyciężyło podczas internetowego głosowania spośród czterech propozycji. Dzieło konkurowało z "Przedwiośniem" Stefana Żeromskiego, "Pamiątkami Soplicy" Henryka Rzewuskiego i "Beniowskim" Juliusza Słowackiego. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań "Wesela".

Narodowe Czytanie w Polsce 2017 - gdzie i kiedy w Warszawie?

Akcja Narodowe Czytanie 2017 w tym roku odbywa się w sobotę, 2 września 2017 roku. "Wesele" zostanie odczytane w wielu miejscach w Polsce i na świecie, m.in. w Konsulacie Generalnym RP w Sydney, Ambasadzie RP w Paryżu, Szkolnym Punkcie Konsultacyjnym w Chicago i wielu innych. Narodowe Czytanie 2017 w Warszawie odbędzie się w Ogrodzie Saskim. Odczytają ją między innymi Prezydent RP Andrzej Duda wraz z pierwszą damą. W lekturze treści dramatu wezmą także udział znani aktorzy. Dokładny program i godziny zostaną podane wkrótce.

Narodowe Czytanie organizowane jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Zostało zainicjowane wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: "Trylogię" Henryka Sienkiewicza oraz "Lalkę" Bolesława Prusa. W ubiegłym roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. Przez ponad 11 godzin powieść Sienkiewicza czytali znani aktorzy.

RadioZET.pl/prezydent.pl/KP