Zamknij

Nauka zdalna w klasach 1-3: czy zostanie wprowadzona? Kiedy zacznie obowiązywać?

26.10.2020 13:50
Nauka zdalna w klasach 1-3: czy zostanie wprowadzona? Kiedy zacznie obowiązywać?
fot. AGNIESZKA GLOWACKA/East News

Nauka zdalna obecnie obowiązuje na wszystkich szczeblach edukacji poza przedszkolem i klasami 1-3 w szkołach podstawowych. Minister edukacji Przemysław Czarnek zdradził już, czy jego resort ma w planach wprowadzenie komputerowych lekcji także wśród najmłodszych uczniów. 

Nauka zdalna w klasach I-III: czy zostanie wprowadzona? 

- Nauka zdalna w klasach I-III nie zostanie wprowadzona w najbliższym czasie. W klasach wyższych takie rozwiązanie zastosowano na pewien okres, do czasu zahamowania wzrostu zakażeń. – poinformował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Nauka zdalna została wprowadzona w sobotę 24 października i będzie obowiązywała do 8 listopada. Dotyczy ona uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych i dla wszystkich klas szkół ponadpodstawowych oraz dla słuchaczy placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego. Nauka dla dzieci w przedszkolach i uczniów klas I-III szkół podstawowych pozostaje bez zmian.

Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, poinformował, że w razie potrzeby zdalne nauczanie może zostać przedłużone. -To będzie trwało tak długo, jak będzie konieczne ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne naszych uczniów, naszych nauczycieli, pracowników oświaty, naszych studentów, naszych profesorów. Ale też tak długo jak będzie to konieczne do tego, by zahamować wzrost zakażeń koronawirusem w Polsce i zniwelować jego liczbę. To jest bardzo potrzebne dla funkcjonowania systemu ochrony zdrowia w Polsce, do tego byśmy się ustrzegli tych wszystkich negatywnych konsekwencji pandemii koronawirusa, które widzimy w innych krajach. I widzieliśmy wiosną w innych krajach europejskich, czy na świecie - odpowiedział Czarnek.

Lekcje zdalne: kiedy są wprowadzane? Ile trwa nauka zdalna i hybrydowa?

Nauka zdalna w klasach I – III. Kiedy zostanie wprowadzona?

Minister Czarnek stwierdził, że wprowadzenie nauki zdalnej wśród uczniów klas I-III nie jest brane pod uwagę. - Nie ma takiej potrzeby, również dlatego, że zgodnie z wszystkimi danymi statystycznymi i opiniami ekspertów, specjalistów najmniej narażeni na zarażanie się i również najmniej narażeni na to, że będą przenosić koronawirusa są dzieci w wieku do 10, do 12 roku życia, do 10 roku w szczególności. Dlatego klasy I-III zostają w szkołach. Wszyscy mamy świadomość jednej rzeczy, to świadomość środowisk nauczycielskich, to świadomość rządu - od pana premiera, po ministerstwo edukacji, ministerstwo zdrowia i cały Zespół Zarządzania Kryzysowego - że najlepszym sposobem nauczania, formowania naszych dzieci, wychowywania w szkołach, jest nauczanie stacjonarne - mówił.

Kiedy nowe obostrzenia? Kiedy będą nowe obostrzenia w strefach? 23.10 [WESELA, KORONAWIRUS]

Koronawirus: obostrzenia dot. młodzieży

Dzieci i młodzież do ukończenia 16. roku życia, od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00–16.00, mogą przemieszczać się wyłącznie pod opieką osoby sprawującej władzę rodzicielską, opiekuna prawnego albo innej osoby dorosłej, chyba że przemieszczanie się ma na celu dotarcie do szkoły lub placówki oświatowej albo powrót z nich do miejsca zamieszkania.

Lockdown w Polsce: co to jest, co to znaczy? Czy zostanie wprowadzony?

RadioZET.pl/PAP/TVP Info/PAB