Zamknij

Niedziela Palmowa 2018 - kiedy jest i jakie ma znaczenie?

Redakcja
23.03.2018 12:02
Niedziela Palmowa 2018 - kiedy jest? Data, zwyczaje i znaczenie święta
fot. Alina Zienowicz / Wikimedia Commons

Kiedy jest Niedziela Palmowa 2018? Zwyczaje związane i kojarzone ze świętem to głównie święcenie palm w kościele na pamiątkę przybycia Jezusa do Jerozolimy. Sprawdzamy, kiedy wypada Niedziela Palmowa w 2018 roku i skąd wziął się najbardziej znany zwyczaj związany z Niedzielą Męki Pańskiej.

Kiedy jest Niedziela Palmowa? Data, zwyczaje i znaczenie święta - sprawdzamy najważniejsze informacje o nadchodzącym święcie kościelnym, które obchodzone jest tydzień przed Wielkanocą.

>> Sklepy otwarte w Niedzielę Palmową 25.03 - gdzie zrobimy zakupy?

Niedziela Palmowa - kiedy jest Niedziela Męki Pańskiej 2018?

Niedziela Palmowa jest świętem ruchowym, które może wypaść pomiędzy 15 marca a 18 kwietnia. Niedziela Palmowa 2018 wypada zawsze dokładnie 7 dni przed Wielkanocą. Oznacza to, że w tym roku z palmami do kościołów pójdziemy w niedzielę 25 marca. Niedziela Palmowa, nazywana inaczej Niedzielą Męki Pańskiej rozpoczyna także Wielki Tydzień.

>> Kalendarz wielkanocny 2018: kiedy Wielki Tydzień, pierwszy i drugi dzień świąt?

Znaczenie Niedzieli Palmowej i zwyczaje związane ze świętem

Istnieje wiele tradycji i zwyczajów związanych z WielkanocąNiedziela Palmowa obchodzona jest w Polsce od średniowiecza na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Święto rozpoczyna okres przygotowania duchowego do świąt, będącego wyciszeniem, skupieniem i przeżywaniem męki Chrystusa. Według obrzędów katolickich tego dnia wierni przynoszą do kościoła palemki. Mają one symbolizować odradzające się życie.

>> Wielki Post 2018 - od kiedy do kiedy obowiązuje? [CZAS TRWANIA]

Co ciekawe od 1986 roku zgodnie z wolą papieża Jana Pawła II, w Niedzielę Palmową obchodzony jest też Światowy Dzień Młodzieży.

RadioZET.pl/KP