Zamknij

Noc Muzeów 2021 - DATA: kiedy zwiedzanie muzeów za darmo w Warszawie i innych miastach?

15.05.2021 13:27
Noc Muzeów 2021 - DATA: kiedy zwiedzanie muzeów za darmo w Warszawie i innych miastach?
fot. Adam Burakowski/REPORTER

Data Nocy Muzeów 2021 została już oficjalnie ogłoszona, a muzea zaczynają przygotowania do tego wyjątkowego wydarzenia. W ubiegłym roku Noc podobnie jak inne imprezy kulturalne została odwołana. Sprawdzamy, kiedy będziemy mogli po raz kolejny zwiedzić muzea za darmo podczas Nocy Muzeów 2021 w Warszawie i innych miastach.

Noc Muzeów 2021 - DATA: kiedy będzie można zwiedzić najciekawsze muzea w Polsce za darmo? Sprawdzamy datę Nocy Muzeów 2021 w Warszawie i w innych miastach.

Noc Muzeów 2021 - DATA: kiedy i o której godzinie zwiedzanie za darmo?

Noc Muzeów 2021. Data wydarzenia w tym roku wypada w sobotę 15 maja. W większości instytucji impreza rozpoczyna się o 19.00 i trwa do późnych godzin nocnych.

Choć datę wydarzenia mogliśmy poznać tak wcześnie, program i godziny otwarcia obiektów w Noc Muzeów 2021 zależą od wybranej placówki. Niektóre miejsca otwierają się już w ciągu dnia ze względu na ogromne zainteresowanie, jednak większość miejsc będzie można odwiedzać mniej więcej od godziny 18.00 lub później.

Więcej informacji o atrakcjach na Nocy Muzeów 2021, godzinach otwarcia, zapisach lub biletach będzie można znaleźć na stronach internetowych i fanpage'ach na Facebooku wybranych placówek oraz w oficjalnych informatorach.

Gdzie będzie Noc Muzeów 2021? [MIASTA]

Akcja Noc Muzeów organizowana jest łącznie w ponad kilkudziesięciu miastach w Polsce, m.in. w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku, Krakowie, a także w mniejszych miejscowościach.

Warto pamiętać, że Noc Muzeów 2021 to ogólnopolska akcja, podczas której można zwiedzić różne placówki, instytucje i muzea całkowicie za darmo. Należy jednak wziąć pod uwagę, że akcja cieszy się ogromną popularnością, a do najbardziej obleganych miejsc kolejki zaczynają ustawiać się już od rana.

Noc Muzeów 2021: Warszawa

Warszawska Noc Muzeów powraca w sobotę po rocznej przerwie spowodowanej pandemią. Swój udział potwierdziło 180 placówek, z czego 17 po raz pierwszy. Będzie można w niej uczestniczyć w trzech formach - jedną z nich jest sposób tradycyjny, poprzez fizyczne odwiedzanie instytucji kultury, z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Plan Nocy Muzeów w Warszawie:

 • „Spacer z kulturą”, czyli atrakcje i ekspozycje na świeżym powietrzu. Zorganizowało je 80 instytucji, które zaplanowały działania poza murami swoich siedzib
 • Trzecią formułą są wydarzenia online, których placówki kulturalne przygotowały blisko sto.
 • Muzeum Narodowe - zabytki różnych epok i kultur eksponowane w sześciu galeriach stałych oraz najnowszą wystawę „Różne spojrzenia. Malarstwo holenderskie i flamandzkie z Kolekcji ERGO Hestii”.
 • Muzealna telewizja zaprasza na nocną relację na żywo ze studia MNW. Z kamerami zajrzy do gabinetu dyrektora i muzealnych zakamarków. Zaplanowano też m.in. rozmowy z kuratorami o modzie i warunkach życia w dawnych czasach oraz odkrywanie tajemnic muzealnej kolekcji. Placówka przygotowała także wieczorne spacery po Parku Rzeźby w Królikarni i zespole parkowym przy Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim.
 • Noc Muzeów na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się pod hasłem „Zakochani w Zamku”. W tym roku placówka po raz pierwszy zaprasza już od godz. 11. Na specjalnie przygotowanej Trasie Królewskiej, z Apartamentami – Królewskim i Wielkim - znajdą się także wystawy czasowe, w tym najnowsza: „Polskie elity a upadek Rzeczypospolitej. 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja”.
 • Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki zaprasza na dwie duże wystawy – „Joanna Rajkowska. Rhizopolis” oraz „Żywe magazyny: Dydaktyka”. Ponadto proponuje sąsiedzki spacer trasą galerii. Od Miejsca Projektów Zachęty przez Muzeum Etnograficzne, Zachętę i Galerię Opera w Teatrze Wielkim po Instytut Wzornictwa Przemysłowego z wystawą Katarzyny Kozyry.
 • Tegoroczna Noc Muzeów będzie tam również online – to program „Noc w galerii, czyli tajemnice części biurowej”. O godz. 20 i 21 odbędą się dwa oprowadzania po biurowych przestrzeniach i znajdujących się w nich kolekcjach. W niedostępnych na co dzień dla zwiedzających zakątkach Zachęty przyjrzymy się pracom w ich nocnych odsłonach.
 • Także w formie stacjonarnej pod hasłem "Pollywood w POLIN", jak i online zaplanowano Noc Muzeów w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W programie m.in. spotkanie na wystawie stałej spacer miejski, spacery wirtualne, dyskusja i quiz wiedzy. Odwiedzający poznają historię polskich Żydów, którzy mieli wkład w budowanie potęgi Hollywood. Fasadę budynku rozświetlą gwiazdy kina. Instalacja inspirowana będzie życiem i twórczością artystów pochodzenia żydowskiego, którzy mieli wpływ na rozwój przemysłu filmowego.
 • POLIN organizuje też spacer miejski szlakiem dawnych kin na Muranowie. W przestrzeni muzealnej odbędzie się spotkanie „Na żydowskiej ulicy”, aby wraz z przewodnikiem kontynuować opowieść o kinie żydowskim. Dla gości wirtualnych muzeum przygotowało oprowadzanie po filmowej, przedwojennej Warszawie oraz dyskusję o filmach „Pollywood”. Wiedzę na temat twórców filmowych i ich dzieł będzie można sprawdzić rozwiązując quiz online dostępny na polin.pl.
 • Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „Polonika” przyłącza się po raz pierwszy do wydarzeń Nocy Muzeów z prezentowanym na Facebooku programem „Spolonikowani, czyli podróż śladami poloników z Tytusem Brzozowskim”. Pracownikom Instytutu będzie towarzyszył znany akwarelista Tytus Brzozowski, który na zaproszenie instytucji zrealizował serię obrazów. Umieścił na nich ok. 150 poloników, których tropem uczestnicy Nocy Muzeów będą zmierzać.
 • Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza na zwiedzanie tradycyjne oraz online - z towarzyszącym na żywo przewodnikiem ekspozycji stałej, a także na wirtualny spacer po stolicy śladami unikatowych fotografii panoramy Warszawy wykonanych przez Konrada Brandla, zrobionych latem 1873 r. z wieży zegarowej Zamku Królewskiego.
 • Najpiękniejsze zdjęcia stolicy z początku XX w. będzie można zaś zobaczyć w Fotoplastikonie Warszawskim. Muzeum zachęca też do zwiedzania poruszającej wystawy „Cele bezpieki. Areszt Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego 1945–1954” w piwnicach obecnego Ministerstwa Sprawiedliwości, gdzie od 1945 r. działał areszt bezpieki i przetrzymywano działaczy podziemia niepodległościowego.
 • Na zwiedzających czeka również Muzeum Warszawy, które zaprasza na oprowadzanie po siedzibie głównej z przewodnikiem, pokazy filmowe oraz koncerty. Dla tych, którzy lubią spędzać czas na świeżym powietrzu placówka przygotowała wieczorne spacery, podczas których zobaczą nocną Warszawę nie tylko współczesną, ale także dawną. A ci, którzy chcą świętować w domu, mogą wziąć udział w działaniach online

Więcej informacji: LINK 

RadioZET.pl/PAB