Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Beata Tadla
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Noc Świętojańska 2018 - kiedy wypada i jak obchodzi się Wianki?

21.06.2018 10:00

Noc Świętojańska, inaczej Sobótka czy też popularne Wianki lub wigilia świętego Jana Chrzciciela - te wszystkie święta obchodzimy w podobnym czasie w roku. Sprawdzamy, kiedy dokładnie wypadają w 2018 roku oraz jakie tradycje są z nimi związane.

Noc Świętojańska 2018 - kiedy wypada i jak obchodzi się Wianki? fot. Bartosz Krupa/East News

Wianki, noc świętojańska, Noc Kupały - kiedy wypada w 2018 roku i jak obchodzimy święto? Sprawdzamy datę nocy świętojańskiej oraz czym różni się wigilia świętego Jana od Nocy Kupały i jakie tradycje wiążą się z obchodami tych świąt.

Noc świętojańska, Sobótka, Noc Kupały 2018 - kiedy wypada?

Data nocy świętojańskiej powiązana jest z obchodami słowiańskiego święta związanego z przesileniem letnim. Inaczej nazywane jest także Noc Kupały, a obchodzono je w czasie najkrótszej nocy w roku, co przypada zazwyczaj 21 lub 22 czerwca.

» Najdłuższy dzień w roku i najkrótsza noc 2018: kiedy jest i ile trwa?

Noc świętojańska wiąże się jednak również z innym świętem, które obchodzone jest w nocy z 23 na 24 czerwca w wigilię świętego Jana Chrzciciela. Ustanowienie takiego święta było próbą zasymilowania przez chrześcijaństwo pogańskich obrzędów związanych z letnim przesileniem słońca. 

» Wianki 2018: Kraków, Wrocław - kto i kiedy wystąpi? [KONCERTY] «

Wianki 2018 - jak obchodzimy noc świętojańską?

Wiążące się z Nocą Kupały zwyczaje i obrzędy słowiańskie miały zapewnić świętującym zdrowie i urodzaj. W trakcie nocy świętojańskiej, czyli najkrótszej nocy w roku rozpalano ogniska, w których gospodynie paliły zioła, m.in. szałwię, a w trakcie radosnych zabaw wokół ogniska odbywały się różnego rodzaju wróżby i tańce. Skakanie przez ognisko miało chronić przed złymi urokami i chorobami.

Ważną tradycją było puszczanie przez dziewczęta w nurty rzek wianków z zapalonymi świecami. Jeśli wianek został wyłowiony przez kawalera, oznaczało to jej szybkie zamążpójście. Jeśli płynął, dziewczyna nieprędko miała wyjść za mąż. Jeśli zaś płonął, utonął lub zaplątał się w sitowiu, wróżyło to staropanieństwo.

» Wianki nad Wisłą 2018: Warszawa - kiedy i kto wystąpi? [KONCERTY]

W przypadającą na 23 - 24 czerwca wigilię św. Jana, przeprowadzano obrzęd święcenia wody. W liturgii kościelnej występowały także sekwencje i hymny świętojańskie, które przywędrowały do Polski z Zachodu. W kościołach chrześcijańskich noc świętojańska jest to przede wszystkim okres święcenia ziół leczniczych - święcone są m.in. dziurawiec, macierzanka oraz kwiaty ogrodowe.

Do naszych czasów przetrwał zwyczaj tzw. "Wianków". W sobotę, 23 czerwca w Warszawie, a także w innych miastach w Polsce z tej okazji odbędą się pikniki rodzinne i imprezy inspirowane słowiańską tradycją uroczystego świętowania Nocy Kupały.

» Noc Świętojańska 2018 - imprezy: Warszawa, Wrocław, Kraków [PROGRAM]

RadioZET.pl/KP

Oceń