Zamknij

Objawienie Pańskie - kiedy obchodzimy Święto Trzech Króli w Polsce?

Redakcja
04.01.2018 10:55
Objawienie Pańskie - kiedy obchodzimy Święto Trzech Króli 2018? [DATA]
fot. ons.pl

Objawienie Pańskie 2018, inaczej "Święto Trzech Króli" to jedna z najważniejszych uroczystości w kościele katolickim. Nawiązuje ona do trzech wydarzeń, w których Bóg objawił się człowiekowi. Sprawdzamy, kiedy jest Święto Trzech Króli w 2018 roku i zwyczaje związane z dniem Objawienia Pańskiego.

Objawienie Pańskie - kiedy obchodzimy w 2018 roku? Dzień ten nazywany jest inaczej "Święto Trzech Króli". Jest to kolejna ważna i wyjątkowa uroczystość w Kościele. Sprawdzamy, co symbolizuje to święto i kiedy jest Objawienie Pańskie w 2018 roku.

Kiedy obchodzimy Objawienie Pańskie 2018?

Uroczystość Objawienia Pańskiego w Kościele jest obchodzona 6 stycznia. W 2018 roku święto wypada w sobotę. W Polsce potocznie nazywane jest Świętem Trzech Króli. Objawienie Pańskie należy do pierwszych świąt, które ustanowił Kościół. Jest to także święto nakazane. W Polsce Objawienie Pańskie to dzień ustawowo wolny od pracy.

>> 6 stycznia 2018: dzień wolny za święto - jak odebrać? [ZASADY]

Objawienie Pańskie, inaczej Święto Trzech Króli - co to za święto?

Święto Trzech Króli, czyli Objawienie Pańskie upamiętnia objawienie się Boga całemu światu oraz Trzech Mędrców, którzy udali się do Betlejem, aby oddać pokłon narodzonemu Jezusowi Chrystusowi. Treścią święta są także dwa inne wydarzenia, w których Bóg w szczególny sposób objawił się światu w Chrystusie: Chrzest Chrystusa w Jordanie oraz cud w Kanie Galilejskiej.

Z uroczystością Objawienia Pańskiego są także związane różne zwyczaje. Tego dnia w Kościele święci się złoto, kadzidło i kredę. Poświęcanym kadzidłem, którym była żywica z jałowca, okadzano domy i obejście, co miało znaczenie symbolicznego zabezpieczenia go przed chorobami i nieszczęściami. W tym samym celu poświęconym złotem dotykano całej szyi. Kredą zwyczajowo w święto Trzech Króli na drzwiach wejściowych w wielu domach katolickich pisze się litery: C+M+B lub K+M+B oraz datę bieżącego roku.

>> Kiedy wypada Święto Trzech Króli 2018 i co symbolizuje? 

W wielu miastach w Polsce dzień Objawienia Pańskiego świętowany jest przez Orszak Trzech Króli. Jest on organizowany od 2008 roku, a w jubileuszowej 10. edycji weźmie udział 644 miejscowości w Polsce i 16 poza jej granicami.

>> Orszak Trzech Króli 2018 w Warszawie: trasa, godzina i program wydarzeń

RadioZET.pl/KP