Zamknij

Ojcze nasz - zmiana w modlitwie. Jak będzie wyglądać? [NOWY TEKST]

Redakcja
12.12.2017 15:02
Ojcze nasz - ZMIANA w modlitwie. Nowy tekst modlitwy "Ojcze nasz"
fot. pixabay.com

Zmiana "Ojcze nasz", czyli jednej z najważniejszych modlitw w kościele chrześcijańskim, budzi dużo emocji. Papież Franciszek postuluje o zmianę tekstu modlitwy ze względu na tłumaczenie, które wprowadza katolików w błąd. Jak teraz będzie wyglądał nowy tekst "Ojcze nasz"?

Zmiana "Ojcze nasz" - tekst nowej modlitwy: jak się zmieni najważniejsza i najstarsza modlitwa w kościele chrześcijańskim? Jak będzie wyglądał nowy tekst "Ojcze nasz"? Sprawdzamy najważniejsze informacje na temat postulatu papieża Franciszka i dlaczego według niego tekst modlitwy został źle przetłumaczony.

» Tajemnice różańca: chwalebne, radosne, bolesne, światła - jak się odmawia?

"Ojcze nasz" - ZMIANA: nowy tekst modlitwy

Zmiana w modlitwie "Ojcze nasz" może zdziwić wiele osób. Inaczej nazywana jest Modlitwą Pańską lub Modlitwą wzorcową i jest to najstarsza, a jednocześnie najważniejsza modlitwa chrześcijan. Według Nowego Testamentu Jezus przekazał ją swoim uczniom. Do tej pory tekst modlitwy "Ojcze nasz" wyglądał następująco:

Ojcze nasz, któryś jest w niebie,

święć się imię Twoje;

przyjdź królestwo Twoje;

bądź wola Twoja, jako w niebie tak i na ziemi.

Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj

i odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom.

I nie wódź nas na pokuszenie,

ale nas zbaw ode złego.

[Bo Twoje jest królestwo i potęga, i chwała na wieki.]

Amen.

>> Ile pieniędzy powinno się dać księdzu po kolędzie?

Zmiana w "Ojcze nasz" - NOWY tekst

Nowy tekst "Ojcze nasz" wprowadzony przez papieża Franciszka miałby dotyczyć tylko jednego fragmentu. Według zwierzchnika Kościoła w tym miejscu nastąpił błąd w tłumaczeniu: zamiast "i nie wódź nas na pokuszenie" powinno być "i nie pozwól, byśmy ulegli pokusie". Papież Franciszek wyjaśnia, że to nie Bóg prowadzi człowieka do grzechu, a ten fragment sugeruje coś przeciwnego.

Zagłosuj

Czy uważasz, że zmiana zaproponowana przez papieża Franciszka jest słuszna?

Liczba głosów:

Co ciekawe we francuskim Kościele rzymskokatolickim zmiana w "Ojcze nasz" została wprowadzona na początku grudnia. Wierni jako pierwsi na świecie modlą się używając nowej wersji "Ojcze nasz". Zamiast "nie poddawaj nas pokusie" powtarzają "nie pozwól, abyśmy ulegli pokusie".

RadioZET.pl/tvn24.pl/KP