Zamknij

Orkan Friederike - kiedy dojdzie nad Polskę i czego się obawiać? [MAPA]

Redakcja
18.01.2018 19:50
Orkan Friederike: kiedy dojdzie nad Polskę i czego się obawiać? [MAPA]
fot. pixabay.com

Orkan Friederike (Fryderyk) zbliża się w kierunku Polski. Pierwsze skutki mogli już odczuć mieszkańcy województw zachodniopomorskiego i lubuskiego, gdzie dotarły już śnieżyce i wichury, a silny wiatr łamie drzewa. Orkan stwarza duże niebezpieczeństwo, a opady śniegu i zamiecie utrudniają kierowcom widoczność na drodze.

Kiedy Orkan Friederike dojdzie nad Polskę? Czego się spodziewać? Sprawdzamy szczegółowe informacje oraz jak wygląda mapa i co grozi mieszkańcom poszczególnych województw.

Orkan Fryderyk - kiedy dojdzie nad Polskę? [MAPA]

Tak jak mogliśmy przeczytać w ostrzeżeniach Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Orkan Friederike w Polsce pojawił się w godzinach wieczornych w czwartek, 18 stycznia 2018. Według IMGW Orkan Fryderyk nad Polską przejdzie w nocy, a w piątek 19 stycznia po południu wszystko powinno już wrócić do normy.

ORKAN FRIEDERIKE NAD POLSKĄ - MAPA: OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE

Orkan Friederike - kiedy dojdzie nad Polskę i czego się obawiać? [MAPA]
fot. pogodynka.pl/ostrzezenia

Orkan Friederike - czego się spodziewać?

Główne zjawiska meteorologiczne, które będą towarzyszyć Orkanowi Friederike w Polsce to:

  • Zawieje/zamiecie śnieżne
  • Intensywne opady śniegu
  • Silny wiatr

Najbardziej zagrożone są województwa: śląskie, małopolskie, podkarpackie, dolnośląskie, łódzkie, wielkopolskie, lubuskie. Te obszarach będzie występował bardzo silny wiatr oznaczony stopniem drugim. Średnia prędkość takiego wiatru wynosi od 72 km/h (20 m/s) do 90 km/h (25 m/s), a w porywach od 90 km/h (25 m/s) do 115 km/h (32 m/s).

Z powodu tak silnego wiatru i trudnych warunków atmosferycznych w niektórych miejscach mogą wystąpić przerwy w dostawach prądu.

>> Niszczycielski orkan szaleje! W Europie Zachodniej są pierwsze ofiary śmiertelne. Żywioł dotarł już do Polski [GALERIA + WIDEO]

Ostrzeżenie meteorologiczne to specjalny rodzaj prognozy pogody skupiony tylko na zjawisku, które ze względu na swoje natężenie i sposób oddziaływania powoduje sytuacje niebezpieczne. Posiada ona najwyższy priorytet. 

RadioZET.pl/imgw.pl/pogodynka.pl/KP