Zamknij

Perseidy 2017: kiedy i o której oglądać maksimum? [INFORMACJE]

Redakcja
09.08.2017 12:34
Perseidy 2017: kiedy i o której oglądać maksimum? [INFORMACJE]
fot. pixabay.com

Perseidy 2017 - kiedy i o której oglądać jedną z najbardziej interesujących nocy spadających gwiazd? Dla tych, którzy chcą się przygotować na to wyjątkowe widowisko, sprawdzamy najważniejsze informacje o spadających meteorach.

Perseidy 2017 - kiedy oglądać i o której godzinie pojawią się pierwsze spadające gwiazdy? Ta wyjątkowa noc jest wyczekiwana nie tylko przez pasjonatów astronomii. To moment w roku, kiedy większość z nas patrzy wieczorem w niebo wyszukując spadających meteorów. Podpowiadamy, o której godzinie i kiedy oglądać noc spadających gwiazd, czyli Perseidy 2017.

Noc spadających gwiazd 2017 - kiedy oglądać Perseidy?

W nocy z 12 na 13 sierpnia przypada maksimum roju Perseidów 2017 - meteorów, nazywanych potocznie spadającymi gwiazdami. To wtedy Ziemia przedziera się przez chmurę drobin materii pozostawionych przez kometę Swift-Tuttle. Właśnie Perseidy są jednym z najbardziej regularnych rojów, który możemy oglądać co roku. Czasem nazywane są "łzami świętego Wawrzyńca", ponieważ 10 sierpnia jest dniem jego męczeńskiej śmierci.

Zobacz także

Perseidy 2017 - o której godzinie oglądać noc spadających gwiazd?

Meteory widoczne są na całym niebie, ale z powodu parametrów orbity komety Swifta-Tuttle’a Perseidy 2017 są najlepiej widoczne na półkuli północnej. Zwykle najwięcej meteorów występuje w drugiej połowie nocy i nad ranem, ponieważ wówczas radiant znajduje się wystarczająco wysoko nad horyzontem. Według prognoz International Meteor Organization Perseidy 2017 będzie można oglądać od godziny 16.00 w sobotę 12 sierpnia do godziny 04.30 w niedzielny poranek 13 sierpnia według czasu środkowoeuropejskiego letniego. Oznacza to, że w Polsce najlepiej obserwować niebo od około godziny 21.00 w sobotę do świtu.

» Perseidy 2018 - kiedy jest noc spadających gwiazd w sierpniu 2018?

Perseidy, czyli noc spadających gwiazd 2017 [WARSZAWA]

Oczywiście ci, którzy zostają w miastach, żeby obserwować Perseidy 2017 mają znacznie trudniej. Duża ilość świateł ogranicza nasz zasięg widzenia i można dostrzec tylko najjaśniejsze gwiazdy. Do obserwacji nocy spadających gwiazd 2017 najlepiej wybrać miejsce z jak najmniejszą ilością światła. Mamy dobrą wiadomość dla mieszkańców stolicy, którzy chcą oglądać Perseidy 2017 w Warszawie. Jak co roku Zarząd Dróg Miejskich wyłączy iluminację mostów: Świętokrzyskiego, Śląsko-Dąbrowskiego i Poniatowskiego. Zgasną również światła na Skwerze Kahla, w szklanych wyjściach z tunelu Wisłostrady w Parku Odkrywców, niektóre lampy przy wyjściu ze stacji metra Centrum Nauki Kopernik. PGE Narodowy wyłączy na tę noc iluminację stadionu. W tym roku po raz pierwszy zgasną również światła w Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz Innogy.

Warto obserwować niebo w tych okresach i wyszukiwać na nich spadających meteorytów. Perseidy są tak dobrze widoczne tylko raz w roku, także okazja do oglądania nocy spadających gwiazd 2017 jest tym bardziej wyjątkowa. O ile pogoda dopisze, będzie to z pewnością interesujący widok. 

RadioZET.pl/wydarzenie na Facebooku/KP