Zamknij

Piątka dla zwierząt: PROJEKT USTAWY, TREŚĆ. Kiedy głosowanie nad Piątką dla zwierząt?

18.09.2020 11:00
Piątka dla zwierząt: o co chodzi w programie? Kiedy zostanie wprowadzony? [ZAŁOŻENIA]
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

Piątka dla zwierząt, projekt ustawy autorstwa PiS, ma wprowadzić zakaz hodowli zwierząt futerkowych, wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych i utworzenie rady ds. zwierząt przy ministerstwie rolnictwa. Politycy partii rządzącej mają go złożyć w Sejmie w tym tygodniu.

Piątka dla zwierząt: co to jest?  

Piątka dla zwierząt - projekt ustawy, który 8 września zaprezentował prezes PiS Jarosław Kaczyński, ma wprowadzić nowe regulacje dotyczące ochrony zwierząt.

 -Względy, które za tym przemawiają, mają charakter humanitarny, ale jest także jeszcze jeden wzgląd - w Polsce bardzo często mówi się o europeizacji, że Polska powinna być jak Europa. To czasem jest celne, a czasem nie warto się wzorować na państwach, które leżą na zachód od naszych granic. Ale na pewno to jest celne, jeśli mówimy o tym, żeby w Polsce humanitarne standardy odnoszące się do zwierząt były nie gorsze, a nawet może lepsze jeszcze niż w krajach na zachód od naszej granicy - wyjaśnił Kaczyński w trakcie konferencji prasowej.

Branża futrzarska w odwrocie. Nowa ustawa PiS uderza w hodowców

Piątka dla zwierząt: PROJEKT USTAWY, TREŚĆ

Projekt ustawy Piątka dla zwierząt zakłada:

  • wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt futerkowych w celu pozyskania z nich futer, z wyjątkiem królika.
  • całkowitego zakazu wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych, w czym mieści się wykorzystywanie zwierząt w działalności cyrków
  • ograniczenie uboju rytualnego w Polsce
  • zwiększenie kompetencji organizacji pozarządowych w zakresie ochrony zwierząt i umożliwienie asysty policji przy odbieraniu źle traktowanych zwierząt
  • zakaz trzymania zwierząt na uwięzi w sposób stały, a tymczasowe trzymanie na uwięzi będzie dopuszczone w przypadku uwięzi o minimalnej długości 6 metrów, zapewniające zwierzęciu korzystanie z powierzchni co najmniej 20 metrów kw.
  •  zakaz stosowania kolczatek przy tymczasowym trzymaniu zwierząt na uwięzi.
  • częstsze kontrole dla schronisk, a inspekcji weterynaryjnej nadać prawo do nakładania mandatów i zakończyć w ten sposób trzymanie zwierząt w schroniskach w złych warunkach
  •  wprowadzenie jednolitej definicji kojca, wraz z minimalnymi wymiarami i standardem technicznym.
  • utworzenie Rady ds. zwierząt przy ministrze właściwym ds. rolnictwa. "Zadaniem Rady będzie analiza i monitorowanie stanu ochrony zwierząt realizowane m.in. przez coroczną publikację sprawozdania w zakresie dobrostanu zwierząt" – zaznaczono w projekcie ustawy.

Projekt ustawy "Piątka dla zwierząt": TREŚĆ, UZASADNIENIE - LINK

Piątka dla zwierząt: KIEDY GŁOSOWANIE?

Projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt wpłynął do Sejmu 11 września. Po raz pierwszy był czytany w trakcie obrad 18 września o godz. 16:00. Ostatecznie, w piątek ok. godziny 1 w nocy, nowela została przyjęta.  365 posłów głosowało za, przeciwni byli parlamentarzyści z Solidarnej Polski i Konfederacji. Posłowie Porozumienia wstrzymali się od głosu.

RadioZET.pl/300Polityka/PAP/PAB