Zamknij

PIT 2020. Jak sprawdzić, czy urząd skarbowy rozliczył mój PIT?

Paweł Żurek
16.01.2020 12:00
PIT 2019: jak sprawdzić czy urząd rozliczył mój PIT?
fot. pixabay.com

Jak sprawdzić czy urząd skarbowy rozliczył mój PIT? Deklaracja odnośnie podatku dochodowego musi zostać rozliczona do kwietnia tego roku, stąd też coraz więcej osób szuka sposobów na to, jak poradzić sobie z dokumentem. Instruujemy jak sprawdzić, czy urząd skarbowy rozliczył mój PIT.

PIT 2020: jak sprawdzić czy urząd skarbowy rozliczył mój PIT? PIT: jak sprawdzić stan rozliczenia? Jak sprawdzić czy urząd rozliczył nasz PIT? Odpowiadamy na pytania dotyczące deklaracji PIT.

» Rewolucja w podatkach. Tłumaczymy, jak rozliczyć PIT-y po nowemu «

PIT 2020. Jak sprawdzić czy urząd skarbowy rozliczył mój PIT?

Rozliczenie PIT od 2020 roku ma być znacznie łatwiejsze niż w latach poprzednich. Sejm zdecydował bowiem, że naszą deklarację mogą wypełnić urzędnicy i to bez naszej pomocy. Po tym, jak złożymy deklarację w odpowiednim miejscu, urząd skarbowy ma 90 dni na przesłanie nam zwrotu nadpłaconego PIT-u. Jeśli prześlemy dokument przez Internet, czas na zwrot podatku jest o połowę krótszy – to 45 dni. Od tego roku Ministerstwo Finansów pozwala też sprawdzić jaki jest obecnie stan realizacji zwrotu naszego PIT-u. Można to zobaczyć na stronie podatki.gov.pl.

PIT 2020 - do kiedy rozliczyć się za 2019 rok? [TERMINARZ, DATA]

Rozlicz PIT za darmo z Fundacją Radia ZET

Jak sprawdzić stan rozliczenia PIT?

Czy urząd rozliczył mój PIT? Stan realizacji zwrotu naszego podatku od 15 lutego będzie można sprawdzić na portalu podatkowym Ministerstwa Finansów. Wówczas zostanie uruchomiona usługa E-Pit. Po wejściu na portal, należy wybrać opcję PIT w lewym górnym rogu strony. Następnie, trzeba wybrać formularz wpisując swoje dane. Potrzebne do tego są te informacje: 

  • nazwa urzędu skarbowego w którym się rozliczamy
  • PESEL lub NIP
  • zaokrąglona do pełnej kwoty kwota przychodu

>> Uwaga! Ważne zmiany w składaniu PIT-ów

W przypadku kwoty przychodu należy wybrać odpowiednie kategorie. Sprawdźcie którą pozycję wybrać, w zależności od rodzaju dochodu i składanego PIT-u.

• dla PIT-28 (19, 20) – kwota w pozycji 45
• dla PIT-36 (23, 24, 25) – kwota w pozycji 90, 141
• dla PIT-36L (12, 13, 14) – kwota w pozycji 13, 18
• dla PIT-37 (23, 24) – kwota w pozycji 64, 95.

PIT 28 - do kiedy złożyć, dla kogo jest i jak wypełnić druk PIT?

Po wpisaniu powyższych danych powinniśmy otrzymać informację o rozliczeniu naszego PIT-u przez urząd skarbowy. Jednak, jak ostrzega MF, mogą się one pojawić się na stronie ministerstwa z kilkudniowym opóźnieniem.

» Twój e-PIT - logowanie: jak się zalogować i sprawdzić rozliczenie e-PIT przez urząd skarbowy?

Zagłosuj

Rozliczasz swój PIT samemu, czy zostawiasz to Urzędowi Skarbowemu?

Liczba głosów:

RadioZET.pl/PZ/e-pity.pl