Zamknij

PIT 2021. Jak sprawdzić, czy urząd skarbowy rozliczył mój PIT?

02.03.2021 10:48
PIT 2021. Jak sprawdzić, czy urząd skarbowy rozliczył mój PIT?
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Jak sprawdzić, czy urząd skarbowy rozliczył mój PIT? Deklaracja odnośnie podatku dochodowego musi zostać rozliczona do kwietnia tego roku, stąd też coraz więcej osób szuka sposobów na to, jak poradzić sobie z dokumentem. Instruujemy jak sprawdzić, czy urząd skarbowy rozliczył mój PIT.

PIT 2021: jak sprawdzić, czy urząd skarbowy rozliczył mój PIT? PIT: jak sprawdzić stan rozliczenia? Jak sprawdzić, czy urząd rozliczył nasz PIT? Odpowiadamy na pytania dotyczące deklaracji PIT.

PIT 2021. Jak sprawdzić, czy urząd skarbowy rozliczył mój PIT?

Rozliczenie PIT od 2021 roku jest znacznie łatwiejsze niż w latach poprzednich. Można to zrobić w kilka minut na stronie podatki.gov.pl. Po tym, jak złożymy deklarację w odpowiednim miejscu, urząd skarbowy ma 90 dni na przesłanie nam zwrotu nadpłaconego PIT-u. Jeśli prześlemy dokument przez Internet, czas na zwrot podatku jest o połowę krótszy – to 45 dni. Od tego roku Ministerstwo Finansów pozwala też sprawdzić, jaki jest obecnie stan realizacji zwrotu naszego PIT-u - wszystko znajdziemy na stronie podatki.gov.pl.

Jak sprawdzić stan rozliczenia PIT?

Czy urząd rozliczył mój PIT? Stan realizacji zwrotu naszego podatku od 15 lutego będzie można sprawdzić na portalu podatkowym Ministerstwa Finansów - E-Pit. Po wejściu na portal należy wybrać opcję PIT w lewym górnym rogu strony. Następnie trzeba wybrać formularz, wpisując swoje dane. Potrzebne do tego są te informacje: 

  • nazwa urzędu skarbowego, w którym się rozliczamy
  • PESEL lub NIP
  • zaokrąglona do pełnej kwoty kwota przychodu

Można też zalogować się przy użyciu profilu zaufanego lub powiązanego z portalem gov.pl konta bankowego.

>> Uwaga! Ważne zmiany w składaniu PIT-ów

W przypadku kwoty przychodu należy wybrać odpowiednie kategorie. Sprawdźcie którą pozycję wybrać, w zależności od rodzaju dochodu i składanego PIT-u.

• dla PIT-28 (19, 20) – kwota w pozycji 45
• dla PIT-36 (23, 24, 25) – kwota w pozycji 90, 141
• dla PIT-36L (12, 13, 14) – kwota w pozycji 13, 18
• dla PIT-37 (23, 24) – kwota w pozycji 64, 95.

PIT 28 - do kiedy złożyć, dla kogo jest i jak wypełnić druk PIT?

Po wpisaniu powyższych danych powinniśmy otrzymać informację rozliczeniu naszego PIT-u przez urząd skarbowyJednak, jak ostrzega MF, mogą się one pojawić się na stronie ministerstwa z kilkudniowym opóźnieniem.

RadioZET.pl/PZ/e-pity.pl