Zamknij

PIT 28 - do kiedy złożyć, dla kogo jest i jak wypełnić druk PIT?

Redakcja
21.12.2017 11:52
PIT 28: do kiedy, dla kogo i jak wypełnić PIT 28 za 2017? [DRUK PDF]
fot. pixabay.com

Do kiedy złożyć PIT 28, dla kogo jest druk i jak go wypełnić? Sprawdzamy najważniejsze informacje o zeznaniu podatkowym za rok 2017, kto powinien je złożyć w urzędzie, jakie są terminy oraz publikujemy wzór druku.

PIT 28 - do kiedy złożyć? Dla kogo jest PIT 28 i jak wypełnić zeznanie za 2017 rok? Sprawdzamy najważniejsze informacje o PIT 28, druk PDF i wzór zeznania za 2017 rok oraz termin składania do urzędu.

PIT 28: druk PDF - jak wypełnić? [WZÓR]

PIT 28 to zeznanie o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Po kliknięciu w poniższy link można pobrać wzór PIT 28. Druk PDF można wydrukować i - o ile przepisy przewidują taką możliwość - po wydrukowaniu złożyć w urzędzie skarbowym w formie papierowej.

PIT 28 - DRUK PDF DO POBRANIA

Formularz w wersji interaktywnej można pobrać ze strony systemu e-Deklaracje. Jest to wygodniejsza forma, ponieważ wypełniony formularz można wtedy wysłać drogą elektroniczną.

PIT 28 - dla kogo, do kiedy złożyć druk?

Dla kogo tak naprawdę jest PIT 28? Zeznanie za 2017 rok muszą złożyć:

  • podatnicy prowadzący indywidualną, pozarolniczą działalność gospodarczą, rozliczaną w formie ryczałtu, w formie spółki cywilnej bądź spółki jawnej
  • podatnicy, którzy osiągają określony przychód z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy oraz poddzierżawy pod warunkiem, że umowy te nie zostały zawarte w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej

Jeśli zastanawiasz się, do kiedy PIT 28 musi zostać złożony do urzędu, poniżej publikujemy szczegółowe terminy:

  • do 21 stycznia należy zawiadomić organ podatkowy o rozliczaniu się w formie ryczałtowej (jeśli dopiero rozpoczyna się prowadzenie działalności gospodarczej, należy to zrobić w dniu rozpoczęcia działalności i jeszcze przed uzyskaniem pierwszego przychodu)
  • w przypadku najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz podobnych umów należy zawiadomić urząd o uzyskaniu przychodu nie później niż do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskało się przychód

Formularz podatkowy PIT 28 należy złożyć do 31 stycznia. Ten termin obowiązuje także dla zeznań PIT-16A (deklaracja przeznaczona dla podatników rozliczających się w formie karty podatkowej) i PIT-19A.

Termin składania PIT 28 jest krótki, jednak dla pozostałych deklaracji podatkowych jest dużo dłuższy. Przykładowo aż do 30 kwietnia 2018 roku mamy czas na złożenie zeznań PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 I PIT-39. Do 28 lutego 2018 należy złożyć PIT-40A.

RadioZET.pl/finanse.mf.gov.pl/di.com.pl/KP