Słuchaj
Damian Michałowski, Michał Korościel
Konrad Piasecki
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Marcin Wojciechowski
Justyna Dżbik, Marcin Łukasik
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Popielec 2018 - kiedy jest Środa Popielcowa i co oznacza? [DATA, ZWYCZAJE]

13.02.2018 14:10

Środa Popielcowa 2018, inaczej Popielec, to święto w kościele katolickim, z którym wiąże się obrzęd posypywania głów popiołem. Jaka jest symbolika tego święta i kiedy je obchodzimy? Sprawdzamy najważniejsze daty, informacje i zwyczaje związane ze Środą Popielcową.

Popielec 2018 - kiedy jest Środa Popielcowa? [DATA, ZWYCZAJE] fot. pixabay.com

Kiedy jest Środa Popielcowa 2018, co to za święto i kiedy wypada? Tradycyjnie okres karnawału kończy się wraz z Popielcem, a czas poprzedzający ten dzień nazywa się ostatkami. dawniej za ostatki uważano nawet cały ostatni tydzień przed końcem zabaw karnawałowych. Dziś najczęściej to ostatnia sobota karnawału, po której następuje właśnie Środa Popielcowa. Jakie zwyczaje są związane z tym dniem, jakie znaczenie i symbolikę ma to święto?

Środa Popielcowa 2018 - kiedy wypada i czy jest wolna od pracy?

W 2018 roku Środa Popielcowa wypada w bardzo nietypowy dzień. Tym razem święto wypada 14 lutego, czyli w Walentynki. Oznacza to także, że ostatni dzień karnawału wypada we wtorek 13 lutego. W kalendarzu katolickim jest to pierwszy dzień Wielkiego Postu. Nie jest to święto, w którym przysługuje nam wolne od pracy.

Popielec 2018: zwyczaje i symbolika dnia

Środa Popielcowa inaczej nazywana była dawniej Wstępną Środą. Jest to dzień pokuty trwający 46 dni kalendarzowych (40-dniowy okres postu, bez wliczania niedziel) przed Wielkanocą. Środa Popielcowa jest więc świętem ruchomym i zwykle wypada w okresie między 5 lutego a 10 marca. Nie jest to święto nakazane.

Głównym obrzędem Środy Popielcowej jest posypywanie głów popiołem na znak pokuty. Obrzęd ten rozpoczyna duchowe przygotowanie się na zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

>> Wielki Post 2018 - od kiedy do kiedy obowiązuje? [CZAS TRWANIA]

W kościele katolickim obrzęd posypywania głów popiołem został wprowadzony przez papieża Urbana II w XI wieku. Wtedy też ustalono, że popiół do posypywania głów wiernych powinien pochodzić z palm poświęconych w zeszłoroczną Niedzielę Palmową.

>> Dlaczego posypujemy głowy popiołem w Środę Popielcową? [ZNACZENIE]

RadioZET.pl/KP

Oceń