Zamknij

Progi podatkowe 2021 dla małżonków w Polsce: brutto, netto. Ile wynoszą progi podatkowe w Polsce?

15.01.2021 14:32
Progi podatkowe 2021 dla małżonków w Polsce: brutto, netto. Ile wynoszą progi podatkowe w Polsce?
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Progi podatkowe 2021 brutto i netto. Sprawdzamy,  ile wynoszą progi dla małżonków w Polsce. W tym artykule zebraliśmy najważniejsze informacje na temat wysokości skali podatkowej i wyliczania należnego podatku od dochodów.

Progi podatkowe 2021: co to jest? 

Wykorzystanie progów podatkowych to jedna z metod obliczania podatku zgodnie z ustawą z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwaną ustawą PIT. Dokładnie nazywa się go w niej metodą skali podatkowej. Najej podstawie określa się wysokość podatku, jaki zapłaci podatnik od dochodu uzyskanego w jednym roku podatkowym. Rozliczenia dokonuje się na druku PIT-36.

Progi podatkowe to dokładnie przedziały w skali podatkowej. Ich wysokość określa stawkę podatku, którą obłożone są dochody danej osoby. Oznacza to, że dochody są podzielone na dwa progi: powyżej i poniżej 85528 złotych. Dla zarabiających rocznie mniej niż ta kwota progi podatkowe są niższe; dla zarabiających więcej jest wyższa.  

Pensja minimalna 2021: umowa zlecenie, umowa o dzieło. Ile wynosi minimalna stawka godzinowa?

Progi podatkowe 2021: ile wynoszą? [BRUTTO, NETTO, TABELA]

Po przekroczeniu progu podatkowego zmienia się stawka podatku, jednak zmiana nie dotyczy całego dochodu podatnika, a jedynie jego nadwyżki powyżej przekroczonego progu. Pod uwagę brana jest roczna suma wszystkich dochodów bez względu na rodzaj umowy. W praktyce oznacza to, że podstawą jest łączna kwota zarobków brutto.

Poniżej przedstawiamy progi podatkowe 2020 w tabeli wraz z dodatkowymi informacjami.

  • Do 85528 zł - podatek 17 procent minus kwota zmniejszająca podatek
  • Ponad 85528 zł - podatek wynosi 14539 zł. Nadwyżka ponad 85528 zł - 32 procent.

Płaca minimalna 2020 - NETTO i BRUTTO. Ile na rękę, a ile wynosi stawka godzinowa w 2020 roku?

Progi podatkowe 2021 dla małżonków [PROGI PODATKOWE W POLSCE]

Progi podatkowe 2021 dla małżonków i wspólne rozliczenie PIT pozwala na oszczędzenie większej kwoty, gdy:

  • Jeden z małżonków nie zarabia w ogóle - wówczas nie może korzystać z kwoty zmniejszającej podatek; przy rozliczeniu wspólnym kwota zmniejszająca (nawet 1360 zł rocznie) obniży dodatkowo wspólne zarobki - zostanie bowiem odjęta od połowy zarobków małżonka, który zarabia
  • Jeden z małżonków zarabia niewiele, a drugi z małżonków posiada dochód roczny przekraczający pierwszy próg skali podatkowej - czyli 85 528 zł; wówczas korzyścią jest opodatkowanie zarobków obojga małżonków w według stawki 17%

Minimalna emerytura 2021: NETTO. Ile wyniesie? Czy będzie trzynasta emerytura?

RadioZET.pl/PAB