Zamknij

Radek Rak: kim jest laureat literackiej nagrody Nike 2020? [BAŚŃ O WĘŻOWYM SERCU, PISARZ]

05.10.2020 16:32
Radek Rak: kim jest laureat literackiej nagrody Nike 2020? [BAŚŃ O WĘŻOWYM SERCU, PISARZ]
fot. Reporter Poland/East News

Radek Rak otrzymał Nike 2020 za wydaną w 2019 roku powieść Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli. Sprawdzamy, co wiadomo o pisarzu wyróżnionym najważniejszą nagrodą literacką w Polsce.

Radek Rak: Baśń o wężowym sercu

Radek Rak otrzymał nagrodę literacką Nike za swoją trzecią powieść: Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli. Bohater książki to postać historyczna. Jakób Szela był chłopem pańszczyźnianym we wsi Smarzowa, a później przywódcą brutalnego buntu przeciwko lokalnej szlachcie – tzw. rzezi galicyjskiej.

Powieść Radka Raka to jednak nie literatura faktu, a fantastyka. Nominowano ją do nagrody literackiej Gdynia, nagrody im. Janusza A. Zajdla i nagrody Nike.

Radek Rak: pisarz, weterynarz

Radek Rak urodził się w Dębicy. Tam skończył liceum, a na studia – weterynarię  - przyjechał do Lublina. Obecnie prowadzi własną praktykę w Krakowie.

Pierwsze teksty Raka ukazały się na internetowym forum Nowej Fantastyki pod pseudonimem "Ajwenhoł". Później, teksty te zostały opublikowane na łamach pism. Rak przygotował również opowiadania do antologii Legendy polskie oraz Tarnowskie Góry Fantastycznie.

Pierwsza powieść Raka – Kocham cię, Lilith - została wydana w 2014 roku nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka.  Kolejne książki ukazywały się już nakładem Powergraph. Było to Puste niebo (2016) i Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli (2019).

4 października jury literackiej nagrody Nike ogłosiło, że Rak został jej laureatem.

Nagroda literacka Nike 2020: FINALIŚCI, LAUREACI. Kto otrzymał nagrodę Nike 2020?

Radek Rak: rodzice

Radek Rak podkreśla, że pochodzi z rodziny o chłopskich korzeniach. 

RadioZET.pl/PAB