Zamknij

Rok szkolny 2020/21: KORONAWIRUS. Czy od nowego roku będą lekcje zdalne?

01.09.2020 11:00
Rok szkolny 2020/21: KORONAWIRUS. Czy od nowego roku będą lekcje zdalne?
fot. Julian Sojka/East News

Już tylko kilka tygodni i znów rozpocznie się rok szkolny, a uczniowie zasiądą do zeszytów i podręczników. Wiadomo już także, czy wrócą także do szkół, które ze względu na epidemię koronawirusa zostały zamknięte w marcu.

Rok szkolny 2020/21: KORONAWIRUS. Czy będą lekcje zdalne?

Lekcje w trakcie roku szkolnym 2020/21 będą odbywały się w szkołach. Jak poinformował minister edukacji Dariusz Piontkowski, by uchronić uczniów przez zakażeniem, zostaną wprowadzone wytyczne sanitarne.

- Chcemy, żeby podstawowym modelem pracy w nowym roku szkolnym był tradycyjny model, w którym dzieci spotykają się z nauczycielami, zajęcia odbywają się w szkołach. Stąd planujemy, że 1 września rok szkolny rozpoczyna się tradycyjnie w szkołach - powiedział Piontkowski na konferencji prasowej w Warszawie.

Gdyby jednak w którejś z gmin odkryto ognisko koronawirusa, lub liczba zakażeń była niepokojąco duża, uczniowie będą mogli pracować zdalnie. Dokładne zasady przejścia z trybu nauczania stacjonarnego na zdalny opisują rządowe modele zamieszczamy poniżej.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/21 - kiedy jest pierwszy dzień szkoły? [DATA, TERMIN]

3 MODELE PROWADZENIA LEKCJI W ROKU SZKOLNYM 2020/21:

Model A: lekcje w szkołach, prowadzone przy zachowaniu podanych wytycznych sanitarnych

Model B: jeśli wystąpiłyby ogniska zakażeń w danych regionach, wówczas dyrektorzy szkoły w porozumieniu z organem prowadzącym i przy pozytywnej opinii powiatowego inspektora sanitarnego będzie mógł ograniczyć częściowo lub w znacznie większym stopniu funkcjonowanie tradycyjnego sposobu nauczania

"Mówimy tutaj o ewentualnym modelu mieszanym, czyli takim, w którym dyrektor szkoły po pozytywnej opinii z sanepidu podejmie decyzję, że np. część dzieci, klas, grup będzie mogła nadal uczęszczać do szkoły w tradycyjnej formie, spotykać się z nauczycielami, a część będzie jednak przechodziła na kształcenia na odległość" – wyjaśnił Piontkowski.

Model C: jeżeli zagrożenie epidemiczne w danej placówce bądź w danej części kraju będzie jeszcze większe, wówczas przy pozytywnej opinii PIS dyrektor szkoły także przy zgodzie organu prowadzącego będzie mógł przejść całkowicie na kształcenie na odległość.

Jednocześnie, minister edukacji zachowa prawo, by w sytuacji nadzwyczajnej zawiesić tradycyjną naukę na części terytorium lub w całym kraju. - Za kilka dni pokażemy rozporządzenia, w których opiszemy dokładniej sposoby ewentualnego przechodzenia na poszczególne modele funkcjonowania poza stacjonarny – zapowiedział Dariusz Piontkowski. Szef resortu dodał, że niektóre szkoły od września będą prowadziły nauczanie zdalne. To min. placówki, które funkcjonują przy zakładach opieki zdrowotnej, bo według sugestii ministra zdrowia i głównego inspektora sanitarnego przebywające tam dzieci mają choroby współistniejące.

Nauka hybrydowa: co to jest, na czym polega? Czy zostanie wprowadzona od września?

Rok szkolny 2020/21: ZDALNE NAUCZANIE

Zasady obowiązujące w szkołach od początku roku szkolnego 2020/21:

  • Do szkół przychodzić będą mogli tylko uczniowie, nauczyciele i pracownicy zdrowi, bez objawów infekcji dróg oddechowych
  • W szkołach nie będzie obowiązku zasłaniania ust i nosa podczas standardowych zajęć, ale "tam, gdzie będzie większa grupa, to powinno obowiązywać (cytat: minister edukacji)” .
  • Szkoły będą starały się do minimum ograniczyć kontakt z osobami z zewnątrz. Takie osoby, jeśli przyjdą do szkoły, będą musiały nosić maseczki i dezynfekować ręce.

Powyższe zasady będą obowiązywać uczniów i rodziców nie tylko w szkole, ale też w drodze do szkoły.

Wszystkie zasady zostaną niebawem opublikowane na stronie MEN i witrynach szkół.

Czy w szkole obowiązują maseczki? ROK SZKOLNY 2020/21 [STREFA ŻÓŁTA I CZERWONA]

Czy dzieci pójdą do szkoły od września 2020, czy uczniowie nie wrócą do szkół po wakacjach?

RadioZET.pl/PAB