Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Senat 2019: wyniki głosowania [PODZIAŁ MANDATÓW, NOWI SENATORZY]

14.10.2019 14:41

Senat 2019: już niebawem poznamy oficjalną listę nowych senatorów i podział mandatów w wyższej izbie parlamentu. Sprawdzamy, jakie były wyniki głosowania do Senatu we wszystkich okręgach.

Senat 2019: wyniki głosowania [PODZIAŁ MANDATÓW, NOWI SENATORZY] fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Z tego artykułu dowiecie się:

  • Jakie były wyniki głosowania do Senatu 2019?
  • Jaki będzie podział mandatów w Senacie 2019?

Senat 2019: wyniki

Wyniki wyborów do Senatu według PKW zostały podane w poniedziałek ok. godziny 12. Znamy już rezultaty głosowania z 93,93 proc. komisji wyborczych:

  1. PiS - 45,22 proc.,
  2. KO - 34,92 proc.,
  3. PSL - 5,57 proc.

Senat 2019: podział mandatów

Już wiadomo, że podział mandatów w Senacie będzie niekorzystny dla zwycięzcy wyborów – Prawa i Sprawiedliwości. Partia rządząca straciła większość w wyższej izbie parlamentu: 51 ze 100 mandatów otrzymają bowiem kandydaci z KO i PSL-u, oraz politycy bezpartyjni.

Wyniki wyborów 2019:

Senat 2019: wyniki głosowania

Wyniki wyborów do Senatu 2019 wyglądają następująco: (podajemy w odpowiedniej kolejności: liczbę głosów, procent głosów oddanych na daną partię, liczbę mandatów w Senacie) 

  • PiS;  głosów: 8 110 193, procent głosów : 44,56%,  mandaty: 48
  • KO: 6 490 306, procent mandatów 35,66%,  mandaty 43
  • PSL: 1 041 909; 5,72%; 3 mandaty
  • SLD: 415 745, 2,28%, 2 mandaty
  • LIDIA STAROŃ – ZAWSZE PO STRONIE LUDZI; 106 035; 0,58%, 1 mandat
  • KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW KRZYSZTOFA KWIATKOWSKIEGO; 79 348; 0,44%; 1 mandat
  • KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW WADIM TYSZKIEWICZ; 63 675; 0,35%, 1 mandat
  • KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW DEMOKRACJA OBYWATELSKA; 44 956; 0,25%; 1 mandat

Senatorami w najnowszej, dziesiątej kadencji, zostali:

  • Nr 1 [Legnica] -> Rafał Ślusarz (PiS)
  • Nr 2 [Legnica] -> Krzysztof Mróz (PiS)
    • Nr 3 [Legnica] -> Dorota Czudowska (PiS)
    • Nr 4 [Wałbrzych] -> Agnieszka Kołacz-Leszczyńska (KO)
    • Nr 5 [Wałbrzych] -> Aleksander Szwed (PiS)
    • Nr 6 [Wrocław] -> Bogdan Zdrojewski (KO)
    • Nr 7 [Wrocław] -> Alicja Chybicka (KO)
    • Nr 8 [Wrocław] -> Barbara Zdrojewska (KO)
    • Nr 9 [Bydgoszcz] -> Andrzej Kobiak (KO)
    • Nr 10 [Bydgoszcz] -> Krzysztof Brejza (KO)
    • Nr 11 [Toruń] -> Antoni Mężydło (KO)
    • Nr 12 [Toruń] -> Jakub Bober (PSL)
    • Nr 13 [Toruń] -> Józef Łyczak (PiS)
    • Nr 14 [Lublin] -> Stanisław Gogacz (PiS)
    • Nr 15 [Lublin] -> Grzegorz Czelej (PiS)
    • Nr 16 [Lublin] -> Jacek Bury (KO)
    • Nr 17 [Chełm] -> Grzegorz Bierecki (PiS)
    • Nr 18 [Chełm] -> Józef Zając (PiS)
    • Nr 19 [Chełm] -> Józef Chróścikowski (PiS)
    • Nr 20 [Zielona Góra] -> Robert Dowhan (KO)
    • Nr 21 [Zielona Góra] -> Władysław Komarnicki (KO)
    • Nr 22 [Zielona Góra] -> Wadim Tyszkiewicz (niezależny)
    • Nr 23 [Łódź] -> Artur Dunin (KO)
    • Nr 24 [Łódź] -> Krzysztof Kwiatkowski (KO)
    • Nr 25 [Sieradz] -> Przemysław Błaszczyk (PiS)
    • Nr 26 [Sieradz] -> Maciej Łuczak (PiS)
    • Nr 27 [Sieradz] -> Michał Seweryński (PiS)
    • Nr 28 [Piotrków Trybunalski] -> Wiesław Dobkowski (PiS)
    • Nr 29 [Piotrków Trybunalski] -> Rafał Ambrozik (PiS)
    • Nr 30 [Kraków] -> Andrzej Pająk (PiS)
    • Nr 31 [Kraków] -> Marek Pęk (PiS)
    • Nr 32 [Kraków] -> Bogdan Klich (KO)
    • Nr 33 [Kraków] -> Jerzy Fedorowicz (KO)
    • Nr 34 [Tarnów] -> Włodzimierz Bernacki (PiS)
    • Nr 35 [Tarnów] -> Kazimierz Wiatr (PiS)
    • Nr 36 [Nowy Sącz] -> Jan Hamerski (PiS)
    • Nr 37 [Nowy Sącz] -> Wiktor Durlak
    • Nr 38 [Płock] -> Marek Martynowski (PiS)
    • Nr 39 [Płock] -> Jan Maria Jackowski (PiS)
    • Nr 40 [Warszawa] -> Jolanta Hibner (KO)
    • Nr 41 [Warszawa] > Michał Kamiński (KO)
    • Nr 42 [Warszawa] -> Marek Borowski (KO)
    • Nr 43 [Warszawa] -> Barbara Borys-Damięcka (KO)
    • Nr 44 [Warszawa] -> Kazimierz Ujazdowski (KO)
    • Nr 45 [Warszawa] -> Aleksander Pociej (KO)
    • Nr 46 [Siedlce] -> Robert Mamątow (PiS)
    • Nr 47 [Siedlce] -> Maria Koc (PiS)
    • Nr 48 [Siedlce] -> Waldemar Kraska (PiS)
    • Nr 49 [Radom] -> Stanisław Karczewski (PiS)
    • Nr 50 [Radom] -> Wojciech Skurkiewicz (PiS)
    • Nr 51 [Opole] -> Jerzy Czerwiński (PiS)
    • Nr 52 [Opole] -> Danuta Jazłowiecka (KO)
    • Nr 53 [Opole] -> Beniamin Godyla (KO)
    • Nr 54 [Rzeszów] -> Janina Sagatowska (PiS)
    • Nr 55 [Rzeszów] -> Zdzisław Pupa (PiS)
    • Nr 56 [Rzeszów] -> Stanisław Ożóg (PiS)
    • Nr 57 [Krosno] -> Alicja Zając (PiS)
    • Nr 58 [Krosno] -> Mieczysław Golba (PiS)
    • Nr 59 [Białystok] -> Marek Komorowski (PiS)
    • Nr 60 [Białystok] -> Mariusz Gromko (PiS)
    • Nr 61 [Białystok] -> Jacek Bogucki (PiS)
    • Nr 62 [Słupsk] -> Kazimierz Kleina (KO)
    • Nr 63 [Słupsk] -> Stanisław Lamczyk (KO)
    • Nr 64 [Słupsk] -> Sławomir Rybicki (KO)
    • Nr 65 [Gdańsk] -> Bogdan Borusewicz (KO)
    • Nr 66 [Gdańsk] -> Ryszard Świlski (KO)
    • Nr 67 [Gdańsk] -> Leszek Czarnobaj (KO)
    • Nr 68 [Częstochowa] -> Ryszard Majer (PiS)
    • Nr 69 [Częstochowa] -> Wojciech Konieczny (SLD)
    • Nr 70 [Katowice] ->Zygmunt Frankiewicz (KO)
    • Nr 71 [Katowice] -> Halina Bieda (KO)
    • Nr 72 [Bielsko-Biała] -> Ewa Gawęda (PiS)
    • Nr 73 [Bielsko-Biała] -> Wojciech Piecha (PiS)
    • Nr 74 [Katowice] -> Dorota Tobiszowska (PiS)
    • Nr 75 [Katowice] -> Gabriela Morawska-Stanecka (SLD)
    • Nr 76 [Katowice] -> Beata Małecka-Libera (KO)
    • Nr 77 [Katowice] -> Joanna Sekuła (KO)
    • Nr 78 [Bielsko-Biała] -> Agnieszka Gorgoń-Komor (KO)
    • Nr 79 [Bielsko-Biała] -> Tadeusz Kopeć (PiS)
    • Nr 80 [Katowice] -> Marek Plura (KO)
    • Nr 81 [Kielce] -> Jacek Włosowicz (PiS)
    • Nr 82 [Kielce] -> Jarosław Rusiecki (PiS)
    • Nr 83 [Kielce] -> Krzysztof Słoń (PiS)
    • Nr 84 [Elbląg]- > Jerzy Wcisła (KO)
    • Nr 85 [Elbląg] -> Bogusława Orzechowska (PiS)
    • Nr 86 [Olsztyn] -> Lidia Staroń (własny komitet, PiS nie wystawił kontrkandydata)
    • Nr 87 [Olsztyn] -> Małgorzata Kopiczko (PiS)
    • Nr 88 [Piła] -> Adam Szejnfeld (KO)
    • Nr 89 [Piła] -> Jan Filip Libicki (PSL)
    • Nr 90 [Poznań] -> Jadwiga Rotnicka (KO)
    • Nr 91 [Poznań] -> Marcin Bosacki (KO)
    • Nr 92 [Konin] -> Paweł Arndt (KO)
    • Nr 93 [Konin] -> Margareta Budner (PiS)
    • Nr 94 [Kalisz] -> Wojciech Ziemniak (KO)
    • Nr 95 [Kalisz] -> Ewa Matecka (KO)
    • Nr 96 [Kalisz] -> Janusz Pęcherz (KO)
    • Nr 97 [Szczecin] -> Tomasz Grodzki (KO)
    • Nr 98 [Szczecin] -> Magdalena Kochan (KO)
    • Nr 99 [Koszalin] -> Janusz Gromek (KO)
    • Nr 100 [Koszalin] -> Stanisław Gawłowski (niezależny)

Programy partii:

Kandydaci do Senatu ze wszystkich list i okręgów:

RadioZET.pl/stanpolityki.pl/PZ

Oceń