Zamknij

Skład rządu PiS 2019: kiedy powstanie rząd? Kto będzie ministrem? [WYBORY 2019, DATA, TERMIN]

Paweł Żurek
08.11.2019 11:00
Kiedy powstanie rząd PiS? Kiedy PiS sformułuje rząd? Kto będzie ministrem? [WYBORY 2019, DATA, TERMIN]
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Kiedy powstanie rząd i kto zostanie w nim ministrem? Znamy już rozkład mandatów w Sejmie i Senacie, a powoli rusza już także „giełda” nazwisk osób, które obejmą resorty edukacji, finansów, sportu czy rolnictwa. Sprawdzamy, czy znana jest już data powołania rządu PiS.

Poniżej odpowiadamy na pytania najczęściej zadawane przez internautów:

 • Kiedy PiS powoła rząd?
 • Kto znajdzie się w składzie ministrów nowego rządu PiS?
 • Kiedy poznamy nazwiska przyszłych ministrów?
 • Kto będzie ministrem edukacji, finansów czy rolnictwa?

Skład rządu PiS 2019: kto będzie ministrem? [EDUKACJI, FINANSÓW, MSWiA,ROLNICTWA]

Powoli rusza już "giełda nazwisk" przyszłych ministrów. Wiele mówi się o tym, że obecny szef resortu sprawiedliwości Zbigniew Ziobro będzie nim także w obecnej kadencji. Minister jednak zaprzeczył temu na Facebooku Patryka Jakiego. Zbigniew Ziobro niemal na pewno jednak wejdzie do rządu ze względu na to jak dużą część parlamentarzystów stanowią członkowie jego byłego ugrupowana - Solidarnej Polski. Obecnie, jest to 18 posłów i 2 senatorów. Swoją reprezentację w Sejmie ma także Porozumienie Jarosława Gowina, który także może zostać wicepremierem.  Pewne jest za to, że kolejnej kadencji w ministerstwie sportu nie spędzi Witold Bańka, który zacznie pracę w Światowej Agencji Antydopingowej. 

Według portalu wpolityce.pl, w skład rządu wejdą następujący ministrowie: 

 • Premier – Mateusz Morawiecki
 • Minister nauki - Jarosław Gowin
 • Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak (MON)
 • Mariusz Kamiński MSWiA oraz koordynacja służb specjalnych
 • Minister kultury - Piotr Gliński
 • Minister skarbu (?) – Jacek Sasin
 • Minister spraw zagranicznych – Jacek Czaputowicz
 • Minister – członek Rady Ministrów - Polityka europejska - Konrad Szymański
 •  Minister – szef kancelarii premiera RP - Michał Dworczyk
 • Szef komitetu stałego Rady Ministrów - Łukasz Schreiber
 • Minister przedsiębiorczości i technologii – Jadwiga Emilewicz
 • Minister zdrowia – Łukasz Szumowski
 • Minister infrastruktury – Andrzej Adamczyk

Kiedy powstanie rząd? Kiedy PiS sformułuje rząd? [DATA, TERMIN]

Powoływanie nowego rządu rozpocznie się na pierwszym posiedzeniu nowego Sejmu, podczas którego obecny rząd musi złożyć dymisję. Konstytucja przewiduje trzy możliwe kroki wyłonienia rady ministrów po wyborach. Oto one:

I: prezydent desygnuje premiera i powołuje rząd.

Zgodnie z konstytucją prezydent desygnuje nowego premiera, który proponuje skład rządu. Desygnowanie premiera powinno nastąpić po przyjęciu dymisji starej Rady Ministrów na pierwszym posiedzeniu Sejmu, ale zdarzały się od tej reguły wyjątki

Konstytucja nie nakłada na prezydenta żadnych obowiązków, jeśli chodzi o osobę, którą desygnuje szefa rządu: może to być kandydat partii zwycięskiej, koalicji partii, ale także nawet osoba spoza polityki. Prezydent desygnując premiera bierze pod uwagę, że zaproponowany przez niego rząd, aby uzyskać wotum zaufania, musi zdobyć poparcie bezwzględnej większości w Sejmie. Prezydent na powołanie szefa rządu z pozostałymi jego członkami i odebranie przysięgi od nowo powołanej Rady Ministrów ma 14 dni od dnia pierwszego posiedzenia Sejmu. Najpóźniej 14 dni po powołaniu i zaprzysiężeniu przez prezydenta premier przedstawia program działania rządu (wygłasza expose) i składa wniosek o wotum zaufania dla rządu, którego udziela Sejm bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

II. Premiera i rząd wybiera Sejm

W tym konstytucyjnym kroku kandydata na premiera może zgłosić grupa co najmniej 46 posłów. Sejm wybiera takiego premiera większością bezwzględną w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Następnie szef rządu przedstawia Sejmowi program działania rządu oraz proponowany skład Rady Ministrów, których Sejm wybiera bezwzględną większością w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Jest to forma udzielenia rządowi wotum zaufania. Prezydent nie może odmówić powołania i zaprzysiężenia tak wybranego rządu. Sejm na wybór premiera i rządu ma 14 dni.

III. Prezydent powołuje premiera i rząd; do wotum zaufania potrzebna zwykła większość

Jeżeli Sejmowi nie udałoby się stworzyć swojego rządu, wtedy prezydent w ciągu 14 dni powołuje premiera i na jego wniosek członków rządu oraz odbiera od nich przysięgę. Prezydent może powołać na premiera, tę samą osobę, którą desygnował w pierwszym etapie, może to być także osoba, którą w kolejnym etapie wskazał Sejm.

Po powołaniu przez prezydenta Rada Ministrów ma 14 dni na uzyskanie w Sejmie wotum zaufania. W tym konstytucyjnym kroku Sejm udziela rządowi wotum zaufania już tylko zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Jeśli za trzecim podejściem nie uda się wyłonić rządu, prezydent musi skrócić kadencję Sejmu i zarządzić wybory. Wówczas prezydent wyznacza datę wyborów na dzień przypadający nie później niż w 45 dniu od dnia zarządzenia skrócenia kadencji.

Kiedy PiS powoła nowy rząd? Już wiemy, że najbliższe posiedzenie Sejmu odbędzie się najprawdopodobniej 12 listopada 2019 roku. To oznacza, że skład nowego rządu poznamy jeszcze w tym roku.

Wybory 2019: co trzeba wiedzieć?

Wybory parlamentarne 2019: najważniejsze informacje: 

Kto będzie premierem po wyborach? 

Premierem po ostatnich wyborach parlamentarnych najprawdopodobniej zostanie Mateusz Morawiecki. Wiele osób podejrzewa, że stanowisko szefa rządu obejmie Jarosław Kaczyński. Jednak Ryszard Czarnecki, jeden z polityków PiS związanych z Kaczyńskim przekonywał, że Morawiecki pozostanie premierem. - Jarosław Kaczyński absolutnie chce, żeby szefem rządu pozostał Mateusz Morawiecki – przyznawał poseł PiS w rozmowie z Wirtualną Polską.

Wybory 2020: najnowsze informacje

RadioZET.pl/PAP/wp.pl/wpolityce.pl/PZ