Zamknij

Strajk nauczycieli. Kiedy i dlaczego się rozpocznie? [INFORMACJE]

Redakcja
28.01.2019 09:50
Sławomir Broniarz ZNP Strajk Nauczycieli
fot. Piotr Molecki/East News

Strajk nauczycieli. Już niebawem w wielu polskich szkołach może zabraknąć nauczycieli do prowadzenia lekcji. Po tym jak ZNP nieskutecznie domagało się od minister edukacji podwyżek dla nauczycieli w wysokości 1000 złotych, część dydaktyków może zacząć strajkować. Związek Nauczycielstwa Polskiego ogłosił, że protest będzie polegał na tym, że nauczyciele nie przyjdą do szkół. Czy ZNP ogłosi strajk nauczycieli? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie poniżej.

Czy będzie strajk nauczycieli? Czy w 2019 roku zostanie ogłoszony strajk nauczycieli? Dlaczego nauczyciele strajkują? Takie pytania mają rodzice uczniów i sami uczniowie. Wyjaśniamy, czy ZNP ogłosi strajk nauczycieli.

Strajk nauczycieli. Dlaczego będzie?

Strajk nauczycieli to efekt zbyt niskich, zdaniem ZNP, podwyżek zapowiadanych przez minister edukacji Annę Zalewską. Szefowa MEN zaprezentowała projekt rozporządzenia w sprawie wynagrodzeń dla edukatorów, który zakłada wzrost płacy zasadniczej nauczycieli w 2019 roku - od 121 do 166 zł brutto, w zależności od stopnia awansu zawodowego. Według ZNP od 100 do 200 zł podwyżki to zbyt mało. Związek domaga się podwyżki o 1000 złotych. 

Kiedy rozpocznie się strajk nauczycieli?

Sławomir Broniarz, szef ZNP zapowiedział, że 28 stycznia rozpocznie się strajk nauczycieli. Ma on polegać na „całkowitym powstrzymaniu się od pracy”, co oznacza, że w wielu szkołach w Polsce nie będą prowadzone lekcje. W kilkudziesięciu szkołach w całej Polsce nauczyciele będą brali zwolnienia lekarskie - L4 - i w poniedziałek nie przyjdą do pracy. 

Strajk nauczycieli: grudzień 2018

 To nie pierwsza akcja strajkowa jaką organizował ZNP w ostatnich tygodniach. Od połowy grudnia kilkuset nauczycieli z całego kraju udało się na zwolnienia lekarskie i nie przyszło do pracy, by w ten sposób zademonstrować swój sprzeciw wobec polityki płacowej rządu. Jak wyliczał MEN, na L4 przeszło wówczas nawet kilka tysięcy nauczycieli z całego kraju. 

Sławomir Broniarz ZNP: życiorys, oświadczenie majątkowe

Sławomir Broniarz, szef ZNP i jeden z inicjatorów strajku nauczycieli, kieruje związkiem od 19 lat. Wcześniej, był nauczycielem historii i dyrektorem szkoły. Broniarz wzbudza spore emocje – aktywnie działa na rzecz podwyżek dla nauczycieli, przy czym często wdaje się w ostre spory z rządzącymi. O prezesie ZNP głośno było w 2008 roku, gdy ukazało się jego oświadczenie majątkowe. Wynikało z niego, że zarabia ok. 9 tys. złotych miesięcznie. – Pensję ustala mi zarząd ZNP – tłumaczył się wówczas Broniarz.

RadioZET.pl/PZ