Teraz gramy

Strajk nauczycieli 2019. Kiedy się rozpocznie? Dlaczego nauczyciele strajkują?

04.03.2019 14:00
xxx zet

Strajk nauczycieli 2019. Już niebawem w wielu polskich szkołach nauczyciele mogą nie stawić się do pracy. Związek Nauczycielstwa Polskiego twierdzi bowiem, że minister edukacji nie przyznała dydaktykom oczekiwanych podwyżek, a odpowiedzią ZNP ma być strajk nauczycieli. Kiedy odbędzie się protest? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie poniżej.

Strajk nauczycieli 2019. Kiedy się rozpocznie? Dlaczego nauczyciele strajkują? fot. Shutterstock

Czy będzie strajk nauczycieli w 2019 roku? Kiedy zostanie ogłoszony strajk nauczycieli? Dlaczego nauczyciele protestują? Takie pytania zadają sobie rodzice uczniów i sami uczniowie. Niebawem ma się okazać, czy nauczyciele ogłoszą strajk w 2019 roku. 

>> Radio ZET: oświatowa „Solidarność” nie będzie protestować z resztą nauczycielskich związków

Kiedy rozpocznie się strajk nauczycieli?

- Ewentualny strajk nauczycieli rozpocznie się 8 kwietnia do odwołania  - poinformował na konferencji prasowej Sławomir Broniarz, prezes związkowców. O tym, czy ma się on odbyć, dydaktycy i związkowcy zdecydują w referendum strajkowym, które do 25 marca zostanie zorganizowane w szkołach. 

>> Będzie strajk w oświacie? Twarde stanowisko ZNP

Strajk nauczycieli. Dlaczego będzie?

Strajk nauczycieli ma zostać wywołany, bo, jak twierdzi ZNP, podwyżki zapowiadane przez minister edukacji Annę Zalewską są stanowczo zbyt niskie. Szefowa MEN zaoferowała wzrost płacy zasadniczej nauczycieli w 2019 roku - od 121 do 166 zł brutto, w zależności od stopnia awansu zawodowego. Według ZNP od 100 do 200 zł podwyżki to zbyt mało. Działacze oczekują podwyżki o ok. 1000 złotych.

>> Egzamin gimnazjalny 2019 - TERMIN: kiedy się odbędzie? [DATA, TERMINARZ]

Sławomir Broniarz ZNP: życiorys, oświadczenie majątkowe

Sławomir Broniarz, szef ZNP i pomysłodawca wywołania strajku nauczycieli, kieruje związkiem od 19 lat. Wcześniej, pracował jako nauczyciel historii i dyrektor szkoły. Broniarz ma wielu oponentów po obu stronach politycznej "barykady" – aktywnie działa na rzecz podwyżek dla nauczycieli, przy czym często wdaje się w ostre spory z rządzącymi. O prezesie ZNP głośno było w 2008 roku, gdy opublikował swoje oświadczenie majątkowe. Wynikało z niego, że zarabia ok. 9 tys. złotych miesięcznie. – Pensję ustala mi zarząd ZNP – tłumaczył się wówczas Broniarz.

RadioZET.pl/PZ

Oceń