Zamknij

Strajk włoski nauczycieli: co to jest? Na czym polega? [PAŹDZIERNIK 2019]

Paweł Żurek
15.10.2019 16:00
Strajk włoski nauczycieli w szkołach: co to jest? Na czym polega? [PAŹDZIERNIK 2019]
fot. Beata Zawrzel/REPORTER

Strajk włoski nauczycieli rozpocznie się w październiku 2019 roku – ogłosił przewodniczący ZNP Sławomir Broniarz na konferencji prasowej. Mając na uwadze poprzedni, zakończony w kwietniu protest, rodzice i uczniowie już zaczynają szukać informacji o kolejnym już buncie nauczycieli. Co to jest strajk włoski i na czym będzie polegał? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej.

Strajk włoski nauczycieli ruszy jeszcze w październiku 2019 roku – to informacja przekazana przez szefa ZNP. Więcej informacji na jego temat znajdziecie poniżej:

  •  Co to jest strajk włoski nauczycieli?
  •  Na czym polega strajk włoski w szkołach? 
  •  Od kiedy do kiedy będzie trwał strajk włoski nauczycieli 2019?

15 października 2019 - wolne od szkoły czy nie i czy lekcje będą odwołane?

Strajk włoski nauczycieli: październik 2019 

Strajk włoski nauczycieli w szkołach rozpocznie się 15 października. Zanim jednak nauczyciele zaczną protest, ZNP zapowiedziało akcję informacyjną. 

Na stronie ZNP ukazał się już komunikat: - 15 października br. Prezydium ZG ZNP przyjęło uchwałę ws. przeprowadzenia ogólnopolskiej akcji informacyjnej w ramach Ogólnopolskiej Akcji Protestacyjnej Pracowników Oświaty. Celem akcji jest rozpowszechnienie wiedzy o warunkach pracy nauczycieli i innych pracowników pedagogicznych, bo wiele rzeczy nauczyciele wykonują od lat zwyczajowo i za darmo, choć nie należą one do ich obowiązków.

Związek Nauczycielstwa Polskiego wystąpi także do Ministra Edukacji Narodowej o podjęcie rozmów na temat wprowadzenia rozwiązań:

  • gwarantujących nauczycielom i innym pracownikom pedagogicznym wynagrodzenie za pracę powyżej 40 godzin tygodniowo (w tym podczas wycieczek i tzw. zielonych szkół),
  • zapewniających nauczycielom i innym pracownikom pedagogicznym minimalne dobowe i tygodniowe okresy odpoczynku.

Strajk włoski nauczycieli rozpocznie się po akcji informacyjnej. 

Za rozpoczęciem strajku włoskiego w szkołach opowiedziało się około 50 procent nauczycieli, którzy zagłosowali w referendum. 

Data zakończenia październikowego strajku nauczycieli nie została podana. 

>>  Strajk nauczycieli: październik 2019. Od kiedy będzie? [ZNP]

Strajk włoski nauczycieli: co to jest? 

Uczniowie i rodzice już pytają czym będzie strajk włoski nauczycieli. Jak poinformował Broniarz, protest polega na wykonywaniu tylko tych czynności, które mieszczą się w 40-godzinnym wymiarze pracy nauczyciela i są opisane w przepisach prawa oświatowego. 

>>  Strajk nauczycieli: postulaty [PAŹDZIERNIK 2019]

Strajk włoski w szkołach. Na czym polega? 

Strajk włoski nauczycieli w szkołach będzie polegał na tym, że nauczyciele m.in. przestaną jeździć na wyjazdy, wycieczki szkolne, zielone szkoły, a także prowadzić koła zainteresowań i zajęć pozalekcyjnych.

>>  Kolejny strajk nauczycieli. ZNP podał termin akcji protestacyjnej

RadioZET.pl/PZ