Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Kamil Nosel, Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Świadectwo z paskiem: od jakiej średniej można uzyskać czerwony pasek?

08.01.2019 15:31
xxx zet

Od jakiej średniej jest czerwony pasek na świadectwie? Uczniowie począwszy od czwartej klasy podstawowej mogą ukończyć szkołę lub uzyskać promocję do kolejnej klasy z wyróżnieniem. Sprawdzamy, jakie są kryteria w 2018 roku, aby otrzymać świadectwo z czerwonym paskiem i jakie oceny liczą się do średniej.

Świadectwo z paskiem: od jakiej średniej można uzyskać czerwony pasek? fot. KAROLINA MISZTAL/REPORTER / East News

Czerwony pasek - od ilu można go zdobyć? Jakie są wymagane kryteria i średnia na świadectwo z czerwonym paskiem? Przed zakończeniem roku szkolnego 2018 sprawdzamy informacje dla wszystkich uczniów kończących szkołę podstawową, gimnazjum i szkoły średnie.

» Dni wolne od pracy i szkoły 2018 [KALENDARZ]

Świadectwo z paskiem - od jakiej średniej w 2018 roku?

Aby uzyskać na świadectwie w szkole podstawowej, gimnazjum czy liceum "czerwony pasek", średnia arytmetyczna ocen musi wynosić co najmniej 4,75. Na świadectwo z paskiem zachowanie również ma wpływ. Promocję do następnej klasy lub ukończenie szkoły z wyróżnieniem mogą otrzymać uczniowie, którzy otrzymali z zachowania ocenę co najmniej bardzo dobrą.

Czerwony pasek na świadectwie - kryteria: jaka średnia, oceny i zachowanie?

Wielu uczniów zastanawia się, ile czwórek można mieć na świadectwie, aby otrzymać czerwony pasek albo czy jeśli mają z jakiegoś przedmiotu trójkę, czyli ocenę dostateczną, to nadal mogą walczyć o uzyskanie świadectwa z czerwonym paskiem. Warunki i wszelki sprawy związane z możliwością otrzymania świadectwa z czerwonym paskiem reguluje rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie szczegółowych warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych. Nie ma tam żadnego zapisu, który wykluczałby możliwość uzyskania promocji z wyróżnieniem w przypadku otrzymania oceny dostatecznej z jakiegoś przedmiotu.

» Czy religia wlicza się do średniej ocen?

Najważniejsze jest to, aby uzyskać łączną średnią ocen, która wynosi co najmniej 4,75. Oznacza to, że na świadectwo z czerwonym paskiem wystarczy średnia równo 4,75 oraz zachowanie bardzo dobre lub wzorowe.

Warto także pamiętać, że jeśli uczeń uczęszczał na dodatkowe zajęcia edukacyjne, religię lub etykę, do średniej ocen wlicza się także roczne oceny klasyfikacyjne uzyskane z tych zajęć.

RadioZET.pl/men.gov.pl/KP

Oceń
Tagi