Zamknij

Święto Trzech Króli 2018 - kiedy wypada i co to za święto?

Redakcja
28.12.2017 14:30
Święto Trzech Króli 2018 - kiedy jest i co to za święto?
fot. pixabay.com

Kiedy wypada Święto Trzech Króli 2018 i co symbolizuje? Czy jest to dzień wolny od pracy? Jest to kolejne ważne święto w Kościele Katolickim. Kiedy zbliża się ta data, właśnie takie pytania zaczynają się pojawiać, głównie wśród uczniów i osób pracujących. Sprawdzamy informacje dotyczące Święta Trzech Króli 2018.

Święto Trzech Króli 2018 - kiedy jest, kiedy wypada w tym roku iskąd się wzięło? Sprawdzamy informacje o Objawieniu Pańskim, które w Polsce potocznie nazywane jest Świętem Trzech Króli.

>> 6 stycznia 2018: dzień wolny za święto - jak odebrać? [ZASADY]

Kiedy wypada Święto Trzech Króli 2018?

Święto Trzech Króli 2018, a inaczej Objawienie Pańskie to święto stałe i wypada co roku 6 stycznia. W tym roku będzie to sobota. Dodatkowo 6 stycznia to dzień wolny od pracy. Oznacza to także, że tego dnia sklepy, kina i restauracje są nieczynne. Wyjątkiem są miejsca, w których obowiązki pracowników przejmuje właściciel, np. małe sklepy.

>> Kalendarz dni wolnych 2018: kiedy wolne od pracy, szkoły? [DATY]

Święto Trzech Króli 2018 - skąd się wzięło?

Trzech Króli 2018 to święto chrześcijańskie obchodzone na pamiątkę Trzech Mędrców (Króli), którzy udali się do Betlejem, aby oddać pokłon nowo narodzonemu Jezusowi Chrystusowi. W Kościele Katolickim jest to święto nakazane. Oznacza to, że wierni są zobowiązani do uczestniczenia we mszy świętej oraz do powstrzymania się od prac niekoniecznych. Objawienie Pańskie należy do pierwszych świąt, które ustanowił Kościół.

>> Święto Trzech Króli 2018 - wolne od pracy i od szkoły czy nie?

W wielu miastach w Polsce dzień Objawienia Pańskiego świętowany jest przez Orszak Trzech Króli, czyli uliczne jasełka, połączone ze wspólnym kolędowaniem rodziców i dzieci.

Święto Trzech Króli 2018 łączy się także ze zwyczajem święcenia złota, kadzidła i kredy, którą zwyczajowo w święto Trzech Króli na drzwiach wejściowych w wielu domach katolickich pisze się litery C+M+B lub K+M+B oraz datę bieżącego roku.

RadioZET.pl/KP