Zamknij

Szpitale tymczasowe: gdzie powstaną? Gdzie zostaną utworzone szpitale polowe? [MIASTA]

19.10.2020 14:05
Szpitale tymczasowe: gdzie powstaną? Gdzie zostaną utworzone szpitale tymczasowe? [MIASTA]
fot. Piotr Molecki/East News

Szpitale tymczasowe, w których zostaną umieszczeni pacjenci zakażeni koronawirusem, mają zostać stworzone we wszystkich miastach wojewódzkich. Obecnie trwa wyszukiwanie miejsc, w których władze mogłyby utworzyć takie placówki. Sprawdzamy, gdzie dokładnie znajdą się szpitale.

Szpitale polowe: gdzie powstaną? [MIASTA]

Szpitale tymczasowe mają powstać w każdym z szesnastu miast wojewódzkim. Według zapowiedzi ministra zdrowia Adama Niedzielskiego w siedmiu z nich wytypowano już konkretne miejsce. W niektórych, jak np. w Warszawie, powstanie kilka szpitali polowych.

"Siedem miast jest bardziej zaawansowanych. Tu chodzi o Warszawę, Łódź, Katowice, Kraków, Wrocław, Poznań, Gdańsk - tam już są rozpatrywane konkretne miejsca, gdzie takie szpitale będą powstawały. W weekend poprosiliśmy wojewodów tych województw o określenie zapotrzebowania na sprzęt. Wojewodowie przygotowują szczegółowy plan realizacji tych szpitali tymczasowych. One będą powstawały jako filia szpitala głównego, przede wszystkim pod patronatem MSWiA czy szpitali MON" - poinformował Niedzielski i dodał, że w Warszawie rozpatrywane są dwie lokalizacje.

W Warszawie powstanie także drugi szpital polowy. Znamy szczegóły

Szpitale tymczasowe: po co są zakładane?

Minister zdrowia zaznaczył, że tworzenie szpitali tymczasowych ma pomóc w zwiększeniu dostępności łóżek dla chorych na COVID.

- Podjęliśmy trzy strumienie działań. Będziemy tworzyli szpitale tymczasowe i przekształcali szpitale powiatowe - nie będą to szpitale jednoimienne, tylko szpitale typowo zakaźne. Mają zająć się leczeniem przede wszystkim COVID-19. NFZ razem z wojewodami przez cały weekend pracował nad zdefiniowaniem listy takich szpitali. Tutaj potencjał to jest mniej więcej 10 tys. łóżek, które zasiliłyby walkę z COVID-19. Jeżeli w okolicy są dwa szpitale powiatowe, jeden z nich będzie miał funkcję COVID-ową. Inny kierunek działań, który według szacunków powiększy bazę łóżek o mniej więcej 3 tys., to będzie przekształcenie dużych oddziałów internistycznych w szpitalach wojewódzkich w około 30 proc. na cele COVID-owe. Kolejnym działaniem  będzie też włączenie prywatnej służby zdrowia do walki z COVID-19. – poinformował Niedzielski.

Szef resortu zdrowia zapowiedział, że utworzenie szpitali tymczasowych spowolni proces wykonywania zabiegów planowych. - Tak naprawdę otworzenie szpitali tymczasowych jeszcze bardziej powoduje konieczność ograniczenia zabiegów planowych, bo personel, który zasili szpitale tymczasowe, musi skądś pochodzić. Poza tym intensywna terapia związana z pacjentami COVID-owymi w stanie ciężkim wymaga łóżek, osprzętowania, pracy personelu, który jest charakterystyczny dla bardziej zaawansowanych operacji, właśnie tych, które zaleciliśmy ograniczyć w ramach zabiegów planowych - powiedział Niedzielski.

NOWE OBOSTRZENIA. Koronawirus - 17.10. Jakie są obostrzenia w strefie żółtej i czerwonej?

Szpitale polowe: gdzie są?

Pierwszy szpital tymczasowy dla chorych na COVID-19 powstanie na Stadionie Narodowym w Warszawie i będzie mieścił 500 łóżek, z czego 50 łóżek OIOM-owych – poinformował w poniedziałek Gość Radia ZET, Michał Dworczyk.

Michał Dworczyk: Szpital na Stadionie Narodowym pod koniec tygodnia

RadioZET.pl/PAP/PAB