Zamknij

Tłusty czwartek 2018: kiedy wypada? Data i najlepszy przepis na pączki

Redakcja
07.02.2018 09:15
Tłusty Czwartek 2018: DATA. Kiedy jest święto pączków w Polsce?
fot. pixabay.com

Data tłustego czwartku 2018 coraz bliżej, a wiele cukierni w całej Polsce już zaczyna zbierać zamówienia na pączki i faworki, którymi będziemy zajadać się w to wyjątkowo słodkie święto. Sprawdzamy, kiedy wypada tłusty czwartek w 2018 i skąd wzięła się taka tradycja.

Tłusty Czwartek 2018: DATA. Kiedy jest i dlaczego obchodzimy tłusty czwartek? Sprawdzamy, kiedy wypada słodkie święto w 2018 roku, skąd wziął się zwyczaj zjadania pączków i inne informacje.

>> Ostatki 2018 - kiedy są, co to za święto i dlaczego je obchodzimy?

Dlaczego obchodzimy tłusty czwartek?

Tłusty Czwartek 2018 to ostatni czwartek przed wielkim postem i jednocześnie rozpoczyna on ostatni tydzień karnawału. W Polsce w tym dniu dozwolone jest objadanie się. Tradycyjnie najpopularniejszymi potrawami tego dnia są pączki lub faworki, zwane również w niektórych regionach chrustem lub chruścikami. Według przesądów, jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka, nie będzie mu się wiodło w dalszym życiu.

>> Tłusty Czwartek 2018 - przepisy na pączki i na faworki [NAJLEPSZE]

Geneza tłustego czwartku sięga pogaństwa. Był to dzień, w którym świętowano odejście zimy i nadejście wiosny. Ucztowanie opierało się na jedzeniu tłustych potraw, szczególnie mięs oraz piciu wina, a zagryzkę stanowiły pączki przygotowywane z ciasta chlebowego i nadziewane słoniną. Dopiero około XVI wieku w Polsce pojawił się zwyczaj jedzenia pączków w wersji słodkiej, jednak wciąż wyglądały one inaczej niż obecnie. Do środka wkładano mały orzeszek lub migdał, a ten kto trafił na taki szczęśliwy pączek, miał cieszyć się dostatkiem i powodzeniem.

>> Karnawał 2018 - kiedy się zaczyna i ile trwa?

Tłusty czwartek 2018 - kiedy wypada święto pączków? [DATA]

Ponieważ jest to święto ruchome, co roku pojawiają się pytania, kiedy wypada tłusty Czwartek. W 2018 roku święto pączków będziemy obchodzić 8 lutego. Będzie to ostatni czwartek karnawału i rozpocznie on także ostatni tydzień przed Wielkim Postem.

» Tłusty Czwartek 2019: kiedy wypada święto pączków i faworków? [DATA]

Zagłosuj

Ile pączków planujesz zjeść w Tłusty Czwartek 2018?

Liczba głosów:

>> Popielec 2018 - kiedy jest Środa Popielcowa? [DATA, ZWYCZAJE]

Tak naprawdę do dziś nie wiadomo, kto wymyślił pączki, które znamy dziś. W Encyklopedii Brockhausa możemy znaleźć informację, że pączki są specjalnością austriacką i południowo-niemiecką.

RadioZET.pl/KP