Zamknij

Triduum Paschalne 2018 - rekolekcje w Wielki Tydzień przed Wielkanocą

Redakcja
19.03.2018 11:31
Rekolekcje 2018: Triduum Paschalne - rekolekcje wielkopostne 29-31.03
fot. pixabay.com

Rekolekcje Triduum Paschalnego oraz rekolekcje wielkopostne to czas, w którym katolicy mogą lepiej i głębiej przygotować się do przeżywania Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, czyli Wielkanocy. Kiedy wypadają rekolekcje Triduum Paschalnego i ile trwa przygotowanie do świąt?

Rekolekcje Triduum Paschalnego 2018 - kiedy się zaczynają i ile trwają? Kiedy wypada Triduum Paschalne i rekolekcje wielkopostne? 

Triduum Paschalne 2018 - rekolekcje: kiedy się zaczynają?

Rekolekcje wielkopostne mają różne daty, jednak zazwyczaj wypadają na tydzień lub 2 przed Wielkanocą. Takie rekolekcje trwają zazwyczaj 3 lub 4 dni, a większości parafii odbywają się one pomiędzy 18 marca a 21 marca. Informacji o tym, kiedy zaczynają się rekolekcje wielkopostne 2018, ile trwają i innych szczegółów należy szukać na stronie internetowej danej parafii.

>> Wielki Piątek 2018 - wolne od pracy i od szkoły czy jednak nie?

Niedziela Palmowa, nazywana inaczej Niedzielą Męki Pańskiej rozpoczyna Wielki Tydzień. Święto rozpoczyna okres przygotowania duchowego do świąt, będącego wyciszeniem, skupieniem i przeżywaniem męki Chrystusa. Według obrzędów katolickich tego dnia wierni przynoszą do kościoła palemki. Mają one symbolizować odradzające się życie.

Rekolekcje Triduum Paschalnego 2018 rozpoczynają się w Wielki Czwartek, czyli 29 marca, a kończą w Wielką Sobotę, 31 marca lub w Niedzielę Wielkanocną, 1 kwietnia. Takie zorganizowane rekolekcje w Triduum Paschalne odbywają się tylko w wybranych miejscach i najczęściej obowiązują na nie wcześniejsze zapisy. Informacji na ten temat również należy szukać w swoich parafiach lub na stronach internetowych np. Ruchu Światło-Życie dla odpowiedniej diecezji.

>> Kalendarz wielkanocny 2018 [NAJWAŻNIEJSZE TERMINY] 

Zobacz także

Rekolekcje Triduum Paschalnego 2018

Triduum Paschalne, inaczej Triduum Sacrum to najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym katolików, a rekolekcje Triduum Paschalnego mają pozwolić na lepsze przygotowanie się do świąt Wielkanocnych, czyli Zmartwychwstania Pańskiego. W czasie trwania Triduum Paschalnego upamiętnia się misterium paschalne, zarówno mękę, śmierć, jak i zmartwychwstanie Jezusa.

>> Wielkanoc 2018: zwyczaje i tradycje święta. Jak je obchodzimy?

Rekolekcje Triduum Paschalnego 2018 najczęściej rozpoczynają się od Mszy Wieczerzy Pańskiej, a kończą się zazwyczaj śniadaniem wielkanocnym w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego.

>> Triduum Paschalne - co to jest, ile trwa i co symbolizuje?

RadioZET.pl/KP