Wielki Post 2018 - ile trwa i co symbolizuje? [DATA, SYMBOLE]

05.03.2018 08:45

Ile trwa Wielki Post 2018 i co oznaczają symbole związane z tym czasem w roku? Przed około 6 tygodni w Kościele katolickim obowiązuje post, a jednocześnie jest to czas przygotowujący nas do Wielkanocy. Wiąże się z nim także wiele symboli, zwyczajów i nabożeństw.

Wielki Post 2018: ile trwa? Symbole i czas trwania Wielkiego Postu fot. pixabay.com

Wielki Post 2018 - ile trwa, symbole Wielkiego Postu, czas trwania i inne informacje. Ponieważ zbliża się czas w roku, kiedy dla katolików rozpoczyna się post, sprawdzamy informacje, które warto poznać.

>> Wielki Post 2018 - od kiedy do kiedy obowiązuje? [CZAS TRWANIA]

Ile trwa Wielki Post 2018? [DATY]

Ponieważ daty Wielkanocy i niektórych świąt poprzedzających te święta są ruchome, co roku pojawiają się pytania: kiedy jest i ile trwa Wielki Post? W 2018 roku Wielki Post rozpocznie się 14 lutego, czyli w Środę Popielcową i potrwa aż do Wielkiego Czwartku, który wypada 29 marca 2018. Łącznie post będzie trwał 44 dni.

>> Dni wolne 2018: kiedy długi weekend i dni wolne od pracy? [KALENDARZ]

Wielki Post - SYMBOLE. Jakie mają znaczenie?

Symbole Wielkiego Postu, które są znane dla wszystkich, to głównie 40-dniowy okres postu czy posypywanie głów popiołem. Jakie znaczenie mają poszczególne symbole Wielkiego Postu? Wyjaśnienie każdego z nich poniżej:

  • 40 dni postu - dokładnie tyle trwa Wielki Post. W Biblii ta liczba pojawia się bardzo często: 40 dni trwał potop, 40 dni przebywał Mojżesz na Synaju przed zawarciem Przymierza przez 40 lat Izrael wędrował do Ziemi Obiecanej, 40 lat trwa panowanie Dawida, prorok Eliasz przez 40 dni wędruje przez pustynię, Jonasz ogłasza 40 dni jako okres nawrócenia i pokuty dla mieszkańców Niniwy, wreszcie przez 40 dni pobytu na pustyni Chrystus przygotowuje się do podjęcia publicznej działalności, rozpoczynając od głoszenia orędzia: „Nawracajcie się”, naucza przez 40 miesięcy, zmartwychwstaje po 40 godzinach, a potem przez 40 dni przebywa z uczniami aż do dnia Wniebowstąpienia
  • Posypanie głowy popiołem - Posypanie głów popiołem w Środę Popielcową, czyli na początku Wielkiego Postu jest wezwaniem do pokuty i nawrócenia. Popiół jest symbolem tego, że wszystko, co materialne i doczesne przemija.

>> Dlaczego posypujemy głowy popiołem w Środę Popielcową? [ZNACZENIE]

  • Post, jałmużna i modlitwa
  • Fioletowy kolor - jest to kolor pokutny
  • Droga Krzyżowa - nabożeństwo wielkopostne o charakterze adoracyjnym, polegające na symbolicznym odtworzeniu drogi Jezusa Chrystusa na śmierć i złożenia go do grobu
  • Gorzkie Żale - nabożeństwo pasyjne; jest to polska tradycja w Kościele katolickim

Wielki Post 2018 to także okres, kiedy wierni nie powinni uczestniczyć w zabawach, dyskotekach i hucznych balach. Ostatni moment na karnawałowe szaleństwo to Ostatki 2018, które kończą się dzień przed Środą Popielcową.

>> Ostatki 2018 - kiedy są, co to za święto i dlaczego je obchodzimy?

RadioZET.pl/opoka.org.pl/wieczernik.oaza.pl/KP

Oceń