Słuchaj
Michał Korościel, Damian Michałowski
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Kamil Nosel, Marcin Łukasik
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Wielki Post 2018 - od kiedy do kiedy obowiązuje? [CZAS TRWANIA]

05.03.2018 08:47

Od kiedy jest Wielki Post 2018 i do kiedy trwa? To okres, który tradycyjnie trwa około czterdzieści dni i jest czasem przygotowania do Wielkanocy. Wiele osób wiąże go także z postanowieniami wielkopostnymi, kiedy w ramach pokuty odmawiają sobie różnych rzeczy, z którymi są bardzo związani.

Wielki Post 2018: od kiedy do kiedy jest? Ile trwa Wielki Post? [DATY] fot. pixabay.com

Wielki Post 2018 - od kiedy jest i do kiedy trwa? Daty i czas trwania Wielkiego Postu różnią się co roku, choć wypada on zawsze pomiędzy dwoma ważnymi świętami w Kościele katolickim. Jakie to święta i kiedy wypadają w 2018 roku? Sprawdzamy informacje.

Od kiedy do kiedy jest Wielki Post 2018?

Wielki Post 2018 to czas pomiędzy Środą Popielcową a Wielkim Czwartkiem. W tym roku w kalendarzu występuje dość nietypowa sytuacja, ponieważ Popielec wypada w Walentynki. Oznacza to, że w 2018 roku Wielki Post rozpocznie się 14 lutego. Zakończy się on 29 marca 2018.

Wielki Post w Kościele jest traktowany jako czas pokuty i nawrócenia. Jego zaleceniami są post, jałmużna i modlitwa. W okresie Wielkiego Postu z kościoła znikają kwiaty przy ołtarzu, a nastrój pokuty podkreśla dużo skromniejszy wystrój świątyni. Kolorem liturgicznym jest fiolet, a w czwartą niedzielę róż.

>> Popielec 2018 - kiedy jest Środa Popielcowa? [DATA, ZWYCZAJE]

>> Tłusty Czwartek 2018: data. Kiedy wypada święto pączków i faworków?

Wielki Post 2018 - CZAS TRWANIA

Czas trwania Wielkiego Postu to symbolicznie 40 dni, czyli około 6 tygodni. Ponieważ okres ten wyznaczają 2 święta, które mają ruchome daty, bardzo rzadko zdarza się, żeby Wielki Post trwał dokładnie 40 dni. W 2018 roku okres pomiędzy Popielcem a Wielkim Czwartkiem to 44 dni i właśnie tyle będzie trwał Wielki Post 2018.

W trakcie Wielkiego Postu 2018 jest 6 niedziel, a każda z nich ma swoją nazwę:

  1. Wstępna – łac. Invocavit
  2. Sucha – łac. Reminiscere
  3. Głucha – łac. Oculi
  4. Środopostna – łac. Laetare
  5. Czarna – łac. Judica
  6. Palmowa – łac. Palmarum

Z okresem Wielkiego Postu 2018 wiąże się także wiele symboli, a w Kościele katolickim odbywają się specjalne nabożeństwa. Więcej na ten temat można przeczytać w poniższych artykułach:

>> Wielki Post 2018 - ile trwa i co symbolizuje? [DATA, SYMBOLE]

>> Dlaczego posypujemy głowy popiołem w Środę Popielcową? [ZNACZENIE]

RadioZET.pl/KP

Oceń