Oceń
Wniosek o wotum nieufności dla wicepremiera Kaczyńskiego może być jednym z punktów obrad Sejmu już w najbliższym tygodniu. Głosowania nad poparciem dla szefa PiS-u chce Koalicja Obywatelska. Sprawdzamy, czym dokładnie jest wotum nieufności dla ministra, premiera i rady ministrów.
Wniosek o wotum nieufności: co to jest?
Wniosek o wotum nieufności wobec wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego trafił do Sejmu 20 listopada. Jego autorzy – politycy Koalicji Obywatelskiej – chcą, by głosowanie nad nim znalazło się w porządku obrad już na najbliższych obradach.
Jak informował szef PO Borys Budka, podstawę wniosku stanowi "pięć grzechów" wicepremiera Kaczyńskiego: "gwałtowne pogorszenie bezpieczeństwa Polek i Polaków", "nieprzewidywalność", "zniszczenie instytucji państwowych", "pięć lat wyprowadzania Polski z UE" oraz "dzielenie i skłócenie Polaków". "Przyszłość Polski, rozwój Polski, uzależniony jest od tego, czy Kaczyński straci władzę" - podkreślał szef PO.
Wniosek o wotum nieufności najprawdopodobniej znajdzie się w porządku obrad Sejmu dopiero pod koniec grudnia. Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS) poinformował we wtorek, że wniosek o wotum nieufności dla wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego ma być rozpatrzony w przyszłym tygodniu; posiedzenie jest planowane na 9-10 grudnia.
Dodał, że posiedzenie Sejmu w najbliższy piątek "to będzie krótkie posiedzenie poświęcone tylko głosowaniu" zmiany stanowiącej, że niedziela 6 grudnia będzie handlową.
Wotum nieufności: co to jest?
Wotum nieufności to podjęta w specjalnym głosowaniu uchwała parlamentu, wyrażająca brak zaufania do działalności ministra albo rządu. Przegłosowanie wniosku o wotum nieufności skutkuje dymisją danego polityka.
Wotum nieufności dla Rady Ministrów: jak działa? Ile podpisów potrzeba?
Procedura uchwalania wniosku o wotum nieufności wobec całej Rady Ministrów w Polsce:
- wniosek o uchwalenie wotum nieufności w formie pisemnej trafia na ręce Marszałka Sejmu. Składa go grupa co najmniej 46 posłów,
- Marszałek Sejmu ma obowiązek niezwłocznego powiadomienia Premiera i Prezydenta o wpłynięciu wniosku,
- Głosowanie musi się odbyć nie wcześniej niż po upływie 7 dni od złożenia wniosku,
- Uchwalenie wotum nieufności może odbyć się tylko za sprawą większości ustawowej liczby posłów, czyli 231
- Premier składa dymisję Rady Ministrów na ręce Prezydenta RP, który to jest zobowiązany do przyjęcia dymisji i powierzenia Radzie Ministrów dalszego pełnienia funkcji do czasu powołania nowej Rady Ministrów.
Wniosek o wotum nieufności wobec ministra:
- wniosek o uchwalenie wotum nieufności w formie pisemnej składa na ręce Marszałka Sejmu grupa co najmniej 69 posłów,
- wniosek podlega zaopiniowaniu przez właściwą komisję sejmową,
- Marszałek Sejmu ma obowiązek niezwłocznego powiadomienia Premiera i Prezydenta o wpłynięciu wniosku,
- głosowanie musi się odbyć nie wcześniej niż po upływie 7 dni od złożenia wniosku,
- uchwalenie wotum nieufności większością ustawowej liczby posłów (czyli 231).
- Konsekwencją uchwalenia takiego wniosku członkowi Rady Ministrów jest obowiązek Prezydenta do odwołania go.
RadioZET.pl/PAP/PAB
Oceń artykuł
