Zamknij

Wotum zaufania dla rządu: co to jest? Kto i jak go udziela?

Paweł Żurek
04.06.2020 15:26
Wotum zaufania dla rządu: co to jest? Kto i jak go udziela?
fot. Piotr Molecki/East News

Wotum zaufania. W trakcie posiedzenia Sejmu 4 czerwca posłowie i posłanki premier Mateusz Morawiecki poprosił Sejm o wotum zaufania dla swojego rządu. Uzyskanie poparcia dla działań Rady Ministrów to pomysł Andrzeja Dudy, który chce pokazać, że koalicja PiS, Porozumienia i SP jest skonsolidowana – poinformowała 300Polityka.

Wotum zaufania dla rządu [4.06.2020]

Wotum zaufania. Jak poinformował portal 300Polityka, prezydent Andrzej Duda na spotkaniu z Mateuszem Morawieckim zaproponował, by szef rządu wystąpił do Sejmu o wotum zaufania.

- Prezydent chce pokazać, że Zjednoczona Prawica jest skonsolidowana i rząd ma mandat stabilnej większości do podejmowania działań w celu uniknięcia kryzysu. Andrzej Duda namawiał premiera do stanięcia przed Sejmem ze wszystkimi argumentami, że plan walki z kryzysem przewyższa wszelkie dotychczasowe programy stymulowania gospodarki w czasach spowolnienia – czytamy na portalu.

Wotum zaufania dla rządu, udzielone 4 czerwca, miałoby według rządzących znaczenie symboliczne. 28 lat temu, Lech Wałęsa złożył wniosek o odwołanie premiera Jana Olszewskiego. W trakcie nocnego głosowania 5 czerwca 1992 roku w Sejmie rząd koalicyjny Porozumienia Centrum, ZChN, PSL-PL i SLCh został rozwiązany.

W trakcie czwartkowych obrad Sejmu, premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że Polacy obecnie potrzebują przede wszystkim skuteczności, sprawiedliwości i działań realnie wpływających na rzeczywistość zdrowotną i gospodarczą, co będzie możliwe o ile uda się współpraca pomiędzy władzą wykonawczą, ustawodawczą, Sejmem, Senatem, prezydentem, rządem i samorządami.

- W takich okolicznościach, w jakich jesteśmy, Polacy nie potrzebują awantur, nie potrzebują jałowych dyskusji, które wzbudza opozycja, nie potrzebują również tematów zastępczych, które przywołujecie po to, żeby przykryć waszą nieudolność. Jeżeli macie wystarczającą liczbę głosów, to odwołajcie nas, albo przestańcie jątrzyć - powiedział Morawiecki, zwracając się do posłów opozycji.

Wotum zaufania: co to jest? [DEFINICJA]

Wotum zaufania to podjęta w specjalnym głosowaniu uchwała parlamentu, wyrażająca zaufanie do działalności rządu, kończąca proces powoływania rządu lub aprobująca jego bieżącą działalność.

W artykule 160 VI rozdziału Konstytucji czytamy, że wotum zaufania wyraża Sejm po tym, jak zwraca się o to Prezes Rady Ministrów.

By Sejm udzielił wotum zaufania rządowi Mateusza Morawieckiego, wymagana jest większość głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Wybory 2020: lista kandydatów. Na kogo głosować w wyborach prezydenckich w Polsce? [KANDYDACI]

Wotum zaufania: kto i jak go udziela? [KONSTYTUCJA]

Wyżej wspomniana sytuacja nie jest jedyną, w której Sejm udziela rządowi wotum zaufania. Do głosowania nad poparciem Rady Ministrów dochodzi też na początku każdej kadencji parlamentu.

Jak wówczas wygląda procedura przyznania wotum zaufania? W ciągu 14 dni od dnia powołania przez prezydenta, nowy premier przedstawia Sejmowi program działania swojego rządu z wnioskiem o udzielenie mu wotum zaufania. Szef Rady Ministrów może je uzyskać bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

W przypadku, gdy rząd nie otrzyma od Sejmu wotum, posłowie i posłanki mają 14 dni, by wybrać premiera oraz proponowanych przez niego członków rządu. Nominacja musi zostać uznana  bezwzględną większością głosów przy założeniu, że w obradach uczestniczy przynajmniej  230 posłów. Tak wybraną Radę Ministrów powołuje prezydent, po czym przyjmuje przysięgę od jej członków.

W razie niepowołania rządu przez Sejm, w ciągu 14 dni musi powołać go prezydent. Głowa państwa wybiera premiera i na jego wniosek pozostałych członków Rady Ministrów. Jeśli rząd nie otrzyma jednak od Sejmu wotum zaufania, prezydent skraca kadencję Sejmu i zarządza wybory.

RadioZET.pl/PAB