Zamknij

Wróżby na Andrzejki 2018: zabawy, przesądy i zwyczaje andrzejkowe

Redakcja
30.11.2018 09:22
Andrzejki 2018: WRÓŻBY, zabawy, przesądy i zwyczaje andrzejkowe
fot. pixabay.com

Wróżby andrzejkowe są popularne do tej pory, choć ich początki w Polsce sięgają nawet XVI wieku. Wieczorem 29 listopada organizujemy różne imprezy i spotkania, podczas których możemy sprawdzić, co czeka nas w przyszłości. Bardzo popularne są różnego rodzaju zabawy i zwyczaje na Andrzejki, a najbardziej znane jest oczywiście lanie wosku. Jakie inne ciekawe wróżby andrzejkowe można wykonać tego dnia? Sprawdzamy najciekawsze przesądy i zwyczaje na Andrzejki 2018.

Wróżby na Andrzejki 2018, zabawy, zwyczaje, przesądy - sprawdzamy najciekawsze wróżby andrzejkowe na wieczór 29/30 listopada. Wigilia świętego Andrzeja to czas organizowania różnych imprez i zabaw, podczas których ludzie dzięki różnym przepowiedniom mogą sprawdzić, jaka czeka ich przyszłość. Jakie są przesądy, zabawy i wróżby na Andrzejki 2018?

Zobacz także

Andrzejki 2018: WRÓŻBY, zabawy, przesądy

Kiedyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt. W tej chwili oczywiście Andrzejki mogą obchodzić wszyscy, jak również brać udział w zabawach andrzejkowych. Przedstawiamy kilka najciekawszych i najbardziej znanych przesądów i zabaw na Andrzejki. Bardzo znaną wróżbą andrzejkową jest losowanie różnych przedmiotów o określonym znaczeniu. Na przykład jeśli kobieta wylosowała listek, oznaczało to dla niej staropanieństwo; jeśli obrączkę lub wstążkę z czepka - bliski ślub, a jeśli różaniec - stan zakonny. Popularną zabawą na Andrzejki jest także ustawianie butów zebranych kobiet od ściany do progu. Ta, której but przekroczy próg jako pierwszy, najszybciej wyjdzie za mąż. Podobna wróżba z butami polega na rzuceniu buta przez lewe ramię. Jeśli but będzie czubkiem skierowany ku drzwiom, to również wróżba rychłego zamążpójścia.

» Andrzejki - wróżby z wosku: symbole i znaczenie wróżb andrzejkowych z wosku

Zagłosuj

Czy wykonujesz wróżby andrzejkowe?

Liczba głosów:

Najpopularniejsze zwyczaje i WRÓŻBY ANDRZEJKOWE 

Zwyczaje andrzejkowe wiążą się z przepowiadaniem przyszłości i sprawdzaniem, co czeka nas w życiu zawodowym czy w miłości. Najbardziej znanym zwyczajem na Andrzejki jest lanie wosku. Polega on na rozpuszczeniu np. świecy i przelaniem gorącego wosku przez dziurkę od klucza do zimnej wody. Zastygnięty wosk utworzy kształt, który następnie powinno się oglądać rzucając nim cień na ścianę. Wróżba ta ma wiązać się głównie z określaniem cech przyszłego małżonka lub jego zawodu itp. Bardzo znaną wróżbą andrzejkową jest także wypisanie imion mężczyzn na kartce, a następnie przebijanie jej z drugiej strony. W ten sposób można wylosować imię swojego przyszłego męża.

Andrzejki to popularne święto wróżb i zabaw, które co roku obchodzimy pod koniec listopada. Informacje na ten temat oraz dokładną datę Andrzejek 2017 można znaleźć w poniższym artykule:

>> Andrzejki 2018 - kiedy wypadają? Data Wigilii świętego Andrzeja

RadioZET.pl/KP