Zamknij

Wszystkich Świętych 2017: kiedy wypada i czy jest wolne od pracy?

Redakcja
30.10.2017 09:36
Wszystkich Świętych 2017: kiedy wypada i czy jest wolne od pracy?
fot. pixabay.com

Kiedy jest Wszystkich Świętych 2017? Czy jest to dzień wolny od pracy? Co roku Polacy zadają sobie te same pytania, choć data Święta Zmarłych jest stała. Geneza święta sięga starożytnego zwyczaju wspominania chrześcijańskich męczenników, którzy zginęli w imię wiary. Sprawdzamy kalendarz i datę święta Wszystkich Świętych.

Wszystkich Świętych 2017: kiedy jest Święto Zmarłych? Wolne czy do pracy? Dzień Wszystkich Świętych czasami mylnie nazywany jest Świętem Zmarłych. Prawdopodobnie pochodzi to jeszcze z czasów PRL-u, kiedy władze próbowały nadać świętu świeckiego charakteru. Mimo to 1 listopada zawsze był świętem kościelnym, choć niewłaściwe nazewnictwo nadal jest używane. Sprawdzamy, kiedy wypada Wszystkich Świętych 2017 i czy jest to dzień wolny od pracy.

Kiedy jest Wszystkich Świętych 2017?

Choć data święta jest stała, niektórzy wciąż zapominają i zastanawiają się, kiedy jest Wszystkich Świętych 2017. Wypada ono zawsze 1 listopada, a w tym roku jest to środa. Tego dnia Polacy odwiedzają cmentarze, aby zostawić na grobach swoich bliskich kwiaty i zapalić znicze. Dzień Zaduszny, który przypada na 2 listopada, według tradycji jest poświęcony modlitwom na zmarłych.

Zobacz także

Wszystkich Świętych 2017: wolne czy do pracy?

Wszystkich Świętych 1 listopada 2017 jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Dodatkowo święto wypada w tym roku w środę, dlatego jest to dobry moment, aby wziąć wolne 31 października lub 2 i 3 listopada, aby skorzystać z długiego weekendu i móc wyjechać z miasta. Pierwszy dzień listopada to zawsze moment w roku, kiedy ruch na drogach jest wyjątkowo duży, dlatego te dodatkowe dni wolne mogą pomóc nam w uniknięciu korków drogowych.

Zobacz także

Tego dnia zamknięte są wszystkie urzędy, szkoły, placówki oświatowe, centra handlowe, punkty usługowe i wszystkie inne miejsca zatrudnienia. Tego dnia pracują m.in. służby mundurowe, pracownicy szpitali czy zakładów komunikacyjnych, a także miejsca, w których tego dnia pracują ich właściciele (np. małe sklepy osiedlowe).

RadioZET.pl/KP