Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Adamski
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Wybory 2020: lista kandydatów. Na kogo głosować w wyborach prezydenckich w Polsce? [KANDYDACI]

25.05.2020 15:40

Wybory prezydenckie 2020 w Polsce najprawdopodobniej odbędą się w czerwcu 2020 roku. Choć nie jest jeszcze pewne w jaki sposób oddamy głosy, znamy już nazwiska kandydatów spośród których zostanie wyłoniona nowa głowa państwa. Sprawdzamy, na kogo będzie można zagłosować w trakcie wyborów prezydenckich 2020 i przedstawiamy kompletną listę startujących w nich polityków. 

Wybory 2020: na kogo głosować w wyborach prezydenckich w Polsce? [KANDYDACI] fot. Adam Burakowski/REPORTER

Poniżej znajdziecie najważniejsze informacje dot. wyborów prezydenckich 2020: 

  •  Na kogo będzie można oddać głos w trakcie wyborów 2020? 
  • Czy jest już znana kompletna lista kandydatów 2020? 
  •  Którzy kandydaci potwierdzili swoje kandydatury na zbliżające się wybory prezydenckie? 
  •  Kiedy odbędą się wybory prezydenckie 2020? 

Wybory 2020: lista kandydatów. Na kogo głosować? [KANDYDACI NA PREZYDENTA - LISTA]

Lista kandydatów, którzy wystartują w wyborach prezydenckich jest już znana. Wiadomo, że w wyborach prezydenckich 2020 będzie można głosować na: 

Andrzeja Dudę (lat 47, wykształcenie wyższe prawnicze, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, zamieszkały w Krakowie, nie należy do partii politycznej)

Rafała Trzaskowskiego (lat 48, wykształcenie wyższe humanistyczne, prezydent Warszawy, członek Platformy Obywatelskiej)

Szymona Hołownię, kandydata bezpartyjnego (lat 43, wykształcenie średnie, wykonujący zawód publicysty, miejsce pracy: własna działalność gospodarcza, zamieszkały w Otwocku, nie należy do partii politycznej)

Roberta Biedronia, kandydata Lewicy (lat 44, wykształcenie wyższe politologiczne, poseł do Parlamentu Europejskiego, zamieszkały w Warszawie, członek Wiosny Roberta Biedronia)

Władysława Kosiniaka - Kamysza, kandydata PSL (lat 38, wykształcenie wyższe medyczne, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, zamieszkały w Krakowie, członek Polskiego Stronnictwa Ludowego)

Krzysztofa Bosaka, kandydata Konfederacji (lat 37, wykształcenie średnie, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, zamieszkały w Warszawie, członek Konfederacji Wolność i Niepodległość)

Stanisława Żółtka, kandydata Kongresu Nowej Prawicy (lat 64, wykształcenie średnie, miejsce pracy: własna działalność, zamieszkały w Krakowie, członek Kongresu Nowej Prawicy oraz Polexitu)

Marka Jakubiaka, kandydata Federacji dla Rzeczpospolitej (lat 61, wykształcenie średnie, wykonujący zawód menadżera, miejsce pracy: Browary Regionalne Jakubiak Sp. z o.o., zamieszkały w Warszawie, nie należy do partii politycznej)

Mirosława Piotrowskiego, kandydata Ruchu Prawdziwa Europa (lat 54, wykształcenie wyższe historyczne, wykonujący zawód nauczyciela akademickiego, miejsce pracy: Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej, zamieszkały w Lublinie, członek Ruchu Prawdziwej Europy - Europa Christi)

Pawła Tanajno, kandydata bezpartyjnego (lat 44, wykształcenie wyższe w zakresie zarządzania, wykonujący zawód przedsiębiorcy, miejsce pracy: IAM4U.pl Sp. z o.o., zamieszkały w Warszawie, nie należy do partii politycznej)

Ze względu na niedopełnienie formalności PKW odmówiła rejestracji kilku komitetów. Komisja poinformowała, że dziewięciu kandydatów nie złożyło wymaganych 100 000 podpisów.

Są to: Piotr Stanisław Bakun, Sławomir Grzywa, Leszek Samborski (78 143 podpisów), Grzegorz Sowa (1394 podpisy), Jan Zbigniew Potocki (łącznie 11 365 podpisów), Kajetan Pyrzyński, Andrzej Voigt (łącznie 6 731 podpisów), Romuald Starosielec (łącznie 78 347 podpisów) i Waldemar Witkowski (119 613 głosów, 111 392 spełniało wymogi formalne, z czego co najmniej 15 048 było nieprawidłowe). 

Niektórzy kandydaci odwoływali się od decyzji PKW do Sądu Najwyższego, jednak ich skargi zostały oddalone.

Kandydaci na prezydenta 2020

Wszyscy kandydaci na Prezydenta RP do 16 marca 2020 r. mieli czas na zawiadamianie Państwowej Komisji Wyborczej o utworzeniu komitetów wyborczych kandydatów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. 

26 marca o godzinie 24 minął za to termin zgłaszania do PKW kandydatów na prezydenta. Jak czytamy w artykule 296 kodeksu wyborczego: 

Kandydata na Prezydenta Rzeczypospolitej zgłasza co najmniej 100 000 obywateli mających prawo wybierania do Sejmu. Zgłoszenie musi być poparte podpisami zgłaszających.

Wybory prezydenckie 2020: najważniejsze informacje. Ile trwa kadencja? Od ilu lat można startować? [ZASADY, OKRĘGI, DEBATA]

Wybory 2020: kiedy się odbędą?

Jak poinformował premier Mateusz Morawiecki, wybory prezydenckie najprawdopodobniej odbędą się 28 czerwca. 

- Chcemy wypełnić nasze obowiązki konstytucyjne i przeprowadzić te wybory zgodnie z konstytucją. Planujemy zrobić to na 28 czerwca. Późniejszy termin nie byłby wskazany, ponieważ potem do 6 sierpnia kończy się kadencja prezydenta i z terminów, które potem wynikają z prawa mogłoby to oznaczać, że ogłoszenie ostateczne wyborów, czy zatwierdzenie wyborów przez Sąd Najwyższy przeciągnęłoby się poza ten termin - powiedział premier. 

Zagłosuj

Na kogo zagłosujesz w wyborach prezydenckich 2020?

Wybory prezydenckie 2020 - więcej informacji: 

Wybory prezydenckie 2020 w Polsce: kiedy będą? [DATA, TERMIN, KANDYDACI, SONDAŻE]

RadioZET.pl/PAP/PAB

Oceń