Zamknij

Wybory samorządowe 2023: kiedy się odbędą? Kiedy poznamy datę wyborów 2023? [DATA, TERMIN]

26.10.2020 14:20
Wybory samorządowe 2023: kiedy się odbędą? Kiedy poznamy datę wyborów 2023? [DATA, SONDAŻE]
fot. AP/Associated Press/East News

Najbliższe wybory samorządowe odbędą się w 2023 roku. Kiedy zostanie podany ich dokładny termin? Sprawdźcie, co wiadomo o wyborach parlamentarnych 2023.

 Wybory samorządowe 2023: kiedy się odbędą? Kiedy będą następne wybory parlamentarne? [DATA]

Wybory samorządowe odbędą się w 2023 roku. Kadencja władz lokalnych rozpoczęła się w 2018 roku i potrwa 5 lat. Dokładna data wyborów samorządowych nie została jeszcze podana.

W trakcie wyborów samorządowych wyznacza się nowych członków rad gmin (również rad miast na prawach powiatu),  rad powiatów i sejmików województw oraz jednoosobowych organów wykonawczych gmin – wójtów, burmistrzów, prezydentów miast.

Wybory parlamentarne 2023: kiedy się odbędą? Kiedy poznamy datę wyborów 2023 [DATA, SONDAŻE]

Wybory samorządowe 2023: DATA. Kiedy zostanie podany termin głosowania?

Wybory samorządowe zarządza się nie wcześniej niż na 4 miesiące i nie później niż na 3 miesiące przed upływem kadencji rad. Głosowanie odbywa się w dniu wolnym od pracy. Musi on zostać wypadać nie wcześniej niż na 30 dni i nie później niż na 7 dni przed upływem kadencji rad.

Datę wyborów samorządowych wyznacza premier Polski. „po zasięgnięciu opinii Państwowej Komisji Wyborczej, w drodze rozporządzenia”. Prezes Rady Ministrów określa też dni, w których upływają terminy wykonania czynności wyborczych przewidzianych w kodeksie, czyli tzw. kalendarz wyborczy.

Rozporządzenie o dacie wyborów podaje się niezwłocznie do publicznej wiadomości i ogłasza w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej nie później niż w terminie 2 dni od dnia zarządzenia głosowania.

Sprawdź:  Wybory parlamentarne 2019: kto dostał się do Sejmu i Senatu?

Sprawdź:  Senat 2019: wyniki głosowania [PODZIAŁ MANDATÓW, NOWI SENATORZY]

RadioZET.pl/PAP/infor.pl/PAB