Zamknij

Wymiana opon na zimowe: Polska 2020 - PRZEPISY. Czy i kiedy trzeba wymieniać opony na zimowe?

01.12.2020 15:00
Zmiana opon na zimowe: Polska 2020 - PRZEPISY. Czy i kiedy trzeba wymieniać opony na zimowe?
fot. Andrzej Zbraniecki/East News

Czy wymiana opon na zimowe jest obowiązkowa? Pogoda uniemożliwia już kierowcom jazdę na letnim ogumieniu. Sprawdzamy, czy zmiana opon jest obowiązkowa, co mówią o tym przepisy, a także ile kosztuje wizyta w salonie wulkanizacyjnym.

Wymiana opon na zimowe: Polska 2020

W Polsce nie ma obowiązku wymiany opon z letnich na zimowe. Taki przepis istnieje w wielu państwach europejskich, np. Norwegii czy Finlandii.

Przegląd samochodu 2020: ile kosztuje, ile trwa, kiedy trzeba zrobić? [CENA]

Wymiana opon na zimowe: przepisy

Czy zmiana opon na zimowe jest obowiązkowa? Przepisy ruchu drogowego nie mówią nic obowiązku jazdy na zimowych oponach. Jednak zgodnie z rozporządzeniem w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia, opona musi mieć bieżnik o grubości nie mniejszej niż 1,6 mm.

Pojazd nie może być wyposażony, z zastrzeżeniem ust. 5, w opony, których wskaźniki pokazują graniczne zużycie bieżnika, a w odniesieniu do opon niezaopatrzonych w takie wskaźniki – o głębokości rzeźby bieżnika mniejszej niż 1,6 mm.

Niezastosowanie się do powyższego przepisu grozi mandatem w wysokości 500 zł.

Wymiana opon na zimowe: kiedy wymienić opony? 

W Polsce nie ma określonych terminów od kiedy należy wymienić opony letnie na zimowe. Zależy to od warunków atmosferycznych oraz rejonu, w jakim używamy pojazdu.

  - Producenci i sprzedawcy opon zalecają zmianę w momencie, gdy średnia temperatura zacznie spadać poniżej siedmiu stopni Celsjusza.  Nie wskazane jest jednak stosowanie opon zimowych tylko na jednej osi pojazdu, szczególnie napędowej. Umożliwi to na pewno przyspieszanie, ale niestety spowoduje problemy z kierowalnością i statecznością samochodu w czasie pokonywania zakrętów i hamowania.  Wymieniając opony letnie na zimowe, zadbamy o bezpieczeństwo swoje oraz innych. Sama wymiana opon jednak nie wystarczy. Musimy pamiętać także o kontrolowaniu ich stanu, czyli ciśnienia oraz głębokości bieżnika - poinformowała  mł. asp. Karolina Górzna-Kustra z komendy policji w Czarnkowie.

Leasing samochodu. Jakie są wady i zalety? [PORADNIK]

Wymiana opon na zimowe. Czym różnią się opony zimowe od letnich?

  • Opona zimowa różni się od letniej wyglądem.
  • Opona zimowa posiada szereg nacięć na blokach bieżnika, tzw. lamele. Mają one zmienne kształty, profile i głębokości po to, aby zapewnić doskonałą przyczepność.
  • Opony zimowe wykonane są ze specjalnych materiałów pozwalających zapewnić doskonałą przyczepność w niskich temperaturach, a większość producentów dodaje do mieszanki bieżnikowej krzemionkę oraz składniki antystarzeniowe celem podniesienia funkcjonalności ogumienia.
  • Opony zimowe są skuteczniejsze szczególnie w niskich temperaturach, nawet na suchym asfalcie. Według przeprowadzanych testów, droga hamowania samochodu wyposażonego w dobre opony zimowe skraca się średnio o 30%, w porównaniu do opon letnich.

RadioZET.pl/bezprawnik.pl/PAB