Zamknij

Wyniki rekrutacji na studia 2017 - kiedy i gdzie je sprawdzić?

Redakcja
06.07.2017 11:30
Kiedy i jak sprawdzić wyniki rekrutacji na studia 2017/2018
fot. pixabay.com

Jak dowiedzieć się, czy dostałeś się na studia? Rekrutacja na uczelnie wyższe dobiega końca. Sprawdzamy, kiedy będzie można sprawdzić wyniki na najpopularniejszych uczelniach w Polsce. Przedstawiamy także, w jaki sposób dowiedzieć się, czy kandydatom udało się dostać na wybrane kierunki.

Wyniki rekrutacji na studia 2017: zbliżają się terminy ogłoszenia wyników rekrutacji w nadchodzącym roku akademickim. Zebraliśmy najważniejsze informacje, które mogą się przydać kandydatom oczekującym na rezultat rejestracji. Jak dowiedzieć się, czy dostałeś się na studia? Sprawdzamy wybrane kierunki oraz terminy, kiedy będzie można to sprawdzić.

Jak sprawdzić, czy dostałeś się na studia?

Uczelnie umożliwiają sprawdzenie wyników rekrutacji na kilka sposobów. Wcześniej przedstawialiśmy progi punktowe na najważniejszych uczelniach w Polsce. Wielu kandydatów na podstawie tego potrafi mniej więcej oszacować swoje szanse na dostanie się na studia. Warto pamiętać, że są to wartości, które powinny służyć tylko w celach orientacyjnych. W różnych rocznikach wyniki matur mogą bardzo się wahać. Jeśli jednak chcemy szacunkowo ocenić swoją pozycję na podstawie wyników matur, warto z tego skorzystać.

Zobacz także

W bardzo łatwy sposób można także sprawdzić, ile otrzyma się punktów podczas tworzenia list rankingowych. Najczęściej uczelnie stosują system wagowy, gdzie wystarczy pomnożyć wyniki z egzaminów przez odpowiednie przeliczniki i po zsumowaniu ich otrzymujemy naszą ilość punktów rekrutacyjnych. Szczegółowo omawialiśmy to już na przykładach kilku najważniejszych uczelni w Polsce.

Zobacz także

W momencie, kiedy uczelnie ogłaszają wyniki rekrutacji, można je sprawdzić na kilka sposób. Przede wszystkim pojawiają się one w systemie po zalogowaniu na indywidualne konto kandydata. Tam w odpowiedniej zakładce możemy zobaczyć wszystkie kierunki, na które się zarejestrowaliśmy, a także decyzję dotyczącą przyjęcia lub nieprzyjęcia na studia. Oprócz tego uczelnie wywieszają w gablotach listy, na których po numerze PESEL możemy dodatkowo sprawdzić, które miejsce zajęliśmy z naszym wynikiem. Czasem takie listy szkoły publikują również w internecie. Również bardzo dużo uczelni rozsyła wiadomości na adresy e-mail, które kandydaci podają podczas rejestracji. Oczywiście oprócz tych wszystkich metod, kandydaci otrzymują decyzję listem, jednak na taką informację trzeba poczekać znacznie dłużej.

Kiedy sprawdzić wyniki rekrutacji na studia?

Każda uczelnia przedstawia swój harmonogram. Terminy rekrutacji i składania dokumentów na najbardziej popularne uczelnie w Polsce przedstawiliśmy już wcześniej.

Zobacz także

Przypominamy terminy w najbardziej popularnych uczelniach w Polsce:

  • Uniwersytet Warszawski - 19 lipca
  • Politechnika Warszawska - 12 lipca
  • Uniwersytet Jagielloński - 14 lipca
  • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego - 11 lipca
  • Warszawski Uniwersytet Medyczny - 11-13 lipca
  • Politechnika Wrocławska - 8 lipca

RadioZET.pl/KP