Zaległy urlop 2018: do kiedy wykorzystać? [EKWIWALENT, ZMIANY]

12.03.2018 09:20

Zaległy urlop 2018 za poprzedni rok trzeba będzie wykorzystać szybciej niż do tej pory. Zmiany w przepisach prawa pracy mają spowodować, że charakter urlopu wypoczynkowego zostanie wzmocniony i pracownicy będą mogli lepiej wykorzystać dni wolne od pracy. Sprawdź, do kiedy można wykorzystać zaległy urlop 2018 za poprzedni rok i co się zmienia w prawie pracy.

Zaległy urlop 2018: do kiedy wykorzystać? [EKWIWALENT, ZMIANY] fot. pixabay.com

Zaległy urlop 2018 - zmiany w prawie pracy, zasady wykorzystania zaległego urlopu 2018. Sprawdzamy, do kiedy można wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy 2018 za poprzedni rok, komu przysługuje ekwiwalent za niewykorzystany urlop i inne ważne informacje.

Do kiedy wykorzystać zaległy urlop 2018? [ZMIANY, ZASADY]

Zmiany w kodeksie pracy 2018 dotyczą między innymi wykorzystania zaległego urlopu. Do tej pory pracownik mógł wykorzystać zaległy urlop do końca września kolejnego roku. W tej chwili czas na wykorzystanie został skrócony - zaległy urlop od 2018 roku będzie można wykorzystać do końca marca.

» Nowy Kodeks Pracy 2019 - kiedy wchodzi? [ZMIANY, URLOPY, PRZEPISY]

Warto także pamiętać, że jeżeli firma nie udzieli w tym czasie wypoczynku przysługującego za zeszły rok, a tym samym pracownik nie wykorzysta zaległego urlopu, pracownik zyska prawo do rekompensaty finansowej za brak możliwości skorzystania z urlopu.

» PIT 2018 - do kiedy trzeba się rozliczyć za 2017 rok? [TERMINARZ]

Zaległy urlop 2018 - EKWIWALENT: komu się należy?

Ekwiwalent za zaległy urlop 2018 to równowartość niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego w formie rekompensaty pieniężnej, jaką ma prawo otrzymać pracownik. W czasie trwania umowy pracownik musi wykorzystać urlop wypoczynkowy lub może go przenieść na kolejny rok. Oznacza to, że nie ma możliwości wypłaty ekwiwalentu w trakcie trwania stosunku pracy.

Jednak są sytuacje, w których pracownikowi należy się ekwiwalent za zaległy urlop 2018 - najczęściej jest to spowodowane wygaśnięciem umowy o pracę lub jej rozwiązaniem, a strony nie planują przedłużenia umowy lub podpisania kolejnego stosunku pracy.

» PIT 2018 - zmiany w PIT za 2017 rok. Co się zmienia od 1 stycznia?

Zmiany w kodeksie pracy 2018 mają wzmocnić rekreacyjny charakter urlopu. Powinien on służyć zregenerowaniu sił pracownika, żeby mógł efektywnie kontynuować swoje obowiązki w pracy.

RadioZET.pl/poradnikprzedsiebiorcy.pl/gazetaprawna.pl/KP

zmiany w kodeksie pracy 2018 urlop wypoczynkowy / nowy kodeks pracy 2018 urlop / zmiany w przepisach prawa pracy 2018 urlopy / zaległy urlop 2018

Oceń