Zamknij

Zaległy urlop 2018: do kiedy wykorzystać? [EKWIWALENT, ZMIANY]

Redakcja
04.03.2019 12:06
Zaległy urlop 2018: do kiedy wykorzystać? [EKWIWALENT, ZMIANY]
fot. pixabay.com

Zaległy urlop 2018 za ostatni rok trzeba będzie wykorzystać szybciej niż do tej pory. Zmiany w przepisach prawa pracy mają spowodować, że charakter urlopu wypoczynkowego zostanie wzmocniony i pracownicy będą mogli lepiej wykorzystać dni wolne od pracy. Sprawdź, do kiedy można wykorzystać zaległy urlop 2018 za poprzedni rok i co się zmienia w prawie pracy.

Zaległy urlop 2018 - zmiany w prawie pracy, zasady wykorzystania zaległego urlopu 2018. Sprawdzamy, do kiedy można wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy 2018 za ostatni rok, komu przysługuje ekwiwalent za niewykorzystany urlop i inne ważne informacje.

» Kodeks pracy 2019 - ZMIANY: urlopy, czas pracy, nadgodziny [NOWY KODEKS PRACY] 

Do kiedy wykorzystać zaległy urlop 2018? [ZMIANY, ZASADY]

Zmiany w kodeksie pracy 2018 dotyczyły między innymi wykorzystania zaległego urlopu. Do tej pory pracownik mógł wykorzystać zaległy urlop do końca września kolejnego roku. Nowe zasady miała wprowadzić nowelizacja Kodeksu pracy, ale omawianym projektom sprzeciwiały się związki zawodowe, pracodawcy i pracownicy. Według nich zaległy urlop za 2018 rok można byłoby wykorzystać tylko do końca marca 2019.

» Ile dni urlopu przysługuje pracownikowi 2019? [CAŁY ETAT, 1/2 i 3/4 ETATU] «

Jak na razie czas na wykorzystanie nie został skrócony. Oznacza to, że zaległy urlop za 2018 rok można wykorzystać do końca września 2019. Warto jednak nie zwlekać i skorzystać z urlopu wypoczynkowego jak najszybciej.

» Nowy Kodeks Pracy 2019 - kiedy wchodzi? [ZMIANY, URLOPY, PRZEPISY]

Warto także pamiętać, że jeżeli firma nie udzieli w tym czasie wypoczynku przysługującego za zeszły rok, a tym samym pracownik nie wykorzysta zaległego urlopu 2018, pracownik zyska prawo do rekompensaty finansowej za brak możliwości skorzystania z urlopu.

» PIT 2019 - do kiedy się rozliczyć za 2018 rok? [TERMINARZ]

Zaległy urlop 2018 - EKWIWALENT: komu się należy?

Ekwiwalent za zaległy urlop 2018 to równowartość niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego w formie rekompensaty pieniężnej, jaką ma prawo otrzymać pracownik. W czasie trwania umowy pracownik musi wykorzystać urlop wypoczynkowy lub może go przenieść na kolejny rok. Oznacza to, że nie ma możliwości wypłaty ekwiwalentu w trakcie trwania stosunku pracy.

Jednak są sytuacje, w których pracownikowi należy się ekwiwalent za zaległy urlop 2018 - najczęściej jest to spowodowane wygaśnięciem umowy o pracę lub jej rozwiązaniem, a strony nie planują przedłużenia umowy lub podpisania kolejnego stosunku pracy.

» PIT 2019 - zmiany w PIT za 2018 rok. Co się zmienia od 1 stycznia? 

Wykorzystanie zaległego urlopu 2018 powinno mieć przede wszystkim charakter rekreacyjny. Powinien on służyć zregenerowaniu sił pracownika, żeby mógł efektywnie kontynuować swoje obowiązki w pracy.

RadioZET.pl/poradnikprzedsiebiorcy.pl/gazetaprawna.pl/KP