Zamknij

Zmiana czasu na letni 2018: o której i jak przestawić zegarek?

Redakcja
24.03.2018 17:09
Wiosenna zmiana czasu - marzec 2018: o której godzinie i jak przestawić zegarek - godzinę do przodu czy do tyłu? Kiedy jest zmiana czasu z zimowego na letni?
fot. pixabay.com

Zmiana czasu z zimowego na letni 2018 - kiedy, o której i jak przestawić zegarek? Choć niedawno pojawił się pomysł zlikwidowania jesiennej i wiosennej zmiany czasu, w tym roku nie mamy co na to liczyć. Już niebawem będziemy wstawać o godzinę wcześniej. Kiedy dokładnie wracamy na czas letni?

Zmiana czasu na letni 2018 - kiedy, o której godzinie i jak przestawić zegarki? Odpowiadamy na najczęściej zadawane przez internautów pytania dotyczące wiosennej zmiany czasu w marcu 2018.

Wiosenna zmiana czasu: kiedy zmiana czasu z zimowego na letni 2018?

W Polsce zmiana czasu została wprowadzona po raz pierwszy w 1919, a obecnie nieprzerwanie od 1983 roku przestawiamy zegarki. Do 1995 czas letni w Polsce był odwoływany w ostatnią niedzielę września (a wprowadzany w ostatnią niedzielę marca tak jak obecnie). 

Zwyczajowo zmiana czasu z zimowego na letni, czyli tak zwana wiosenna zmiana czasu odbywa się w marcu, natomiast zegarki na czas zimowy przestawiamy zwyczajowo w październiku. Są to określone terminy, jednak zwykle po prostu o nich nie pamiętamy i nie wiemy, kiedy następuje zmiana czasu z zimowego na letni i odwrotnie. Według zasady zmiana czasu na letni w 2018 powinna nastąpić w czwartą niedzielę marca, czyli 25.03.

Nazwa "wiosenna zmiana czasu" w marcu 2018 bierze się stąd, że następuje kilka dni po przyjściu astronomicznej i kalendarzowej wiosny. Dużo częściej mówimy jednak, że jest to po prostu zmiana czasu z zimowego na letni.

>> Kiedy jest przesilenie wiosenne w 2018 roku? Data równonocy wiosennej

Zmiana czasu 2018 - o której godzinie i jak przestawiamy zegarki?

Przestawić zegarek do przodu czy do tyłu? Ten problem pojawia się zawsze, gdy zbliża się zmiana czasu z zimowego na letni lub odwrotnie. Choć wiele osób korzysta z zegarków elektronicznych, często w domu korzystamy także z tych analogowych i wtedy musimy ręcznie przestawić czas. W marcu 2018 zmiana czasu na letni sprawi, że będziemy spać godzinę krócej. W tej sytuacji musimy przesunąć wskazówki zegara o godzinę do przodu.

>> Zmiana czasu na letni - marzec 2018: kiedy i w którą stronę przestawiamy zegarki?

Wiele osób zastanawia się także, o której jest zmiana czasu i kiedy można przestawić zegarek. Zwyczajowo robi się to między godziną 2.00 a 3.00 w nocy. Wiosenna zmiana czasu w marcu 2018 sprawi, że po godzinie 1.59 nastąpi od razu 3.00.

Niedawno pojawił się pomysł, aby 

zlikwidować zmiany czasu w Polsce

, który - co zaskakujące - niemal jednogłośnie został poparty przez wszystkie kluby. Niestety, do zmiany tej negatywnie ustosunkował się rząd. Okazuje się, że taki pomysł byłby niezgodny z unijną dyrektywą 2000/84/WE, która określa zasady na jakich wprowadza się czas letni. Oznacza to, że na pewno przez najbliższe lata nadal będziemy musieli przestawiać zegarki o godzinę do przodu lub do tyłu, w zależności od nadchodzącej pory roku.

RadioZET.pl/KP
Które zegarki pasują do stylizacji sportowej?