Zamknij

Zmiany w prawie jazdy 2019: jakie zmiany od lipca? [KATEGORIA AM]

Paweł Żurek
25.06.2019 15:08
Zmiany w prawie jazdy 2019: jakie zmiany od lipca? [KATEGORIA AM]
fot. pixabay.com

Zmiany w prawie jazdy już niebawem - bo od lipca 2019 roku - mają obowiązywać w całym kraju. Choć większość z nich dotyczy głównie młodych, dopiero zdających kierowców, to i tak warto zapoznać się ze wszystkimi poprawkami wprowadzonymi przez Ministerstwo Infrastruktury. Sprawdzamy, jakie zmiany w prawie jazdy będą obowiązywały od lipca 2019 roku. 

Od lipca 2019 roku zajdą zmiany w prawie jazdy. Chodzi m.in. o przebieg egzaminów, a także sposób wydawania praw jazdy. Sprawdzamy, co dokładnie zmieni się w tym roku za sprawą decyzji Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. 

>>  Resort infrastruktury chce kary za spóźnione pociągi. Kolejarze protestują

Zmiany w prawie jazdy 2019

Zmiany w prawie jazdy wejdą w życie już 1 lipca 2019 r. Obejmą one m.in. metodę przeprowadzenia egzaminu, sposobu działania egzaminatorów i wydawania praw jazdy.

>>  Kierowcy będą mogli zapomnieć o prawie jazdy? Znamy szczegóły

Zmiany w prawie jazdy od lipca 2019 [KATEGORIA AM]

Zmiany w prawie jazdy, które zostaną wprowadzone w lipcu 2019 roku to m.in.:

  • Egzamin dokładnie o wyznaczonej godzinie
  • Limit 8 egzaminów dziennie na jednego egzaminatora
  • Łatwiej zdać egzamin? Egzaminatorzy mają być zatrudnieni przez wojewodę, a nie przez WORD. Opłata za egzamin trafi do budżetu państwa
  • Egzamin na kategorię AM możliwy na czterokołowcu
  • Osoby, które ze względów zdrowotnych nie mogą zdawać egzaminu praktycznego na kategorię AM prawa jazdy (obecnie egzamin odbywa się wyłącznie przy użyciu motoroweru), będą mogły korzystać z czterokołowca lekkiego.
  • Koniec z pieczątkami – wystarczy imię i nazwisko oraz nr uprawnień. 
  • Nowe prawo jazdy bez adresu - Prawa jazdy wydawane od 4 marca 2019 r. nie będą już zawierały adresu zamieszkania posiadacza. Wszystkie dotychczas wydane prawa jazdy pozostaną ważne do wskazanego na nich terminu.

>>  Egzamin na prawo jazdy: Przełomowa decyzja sądu w podjeździe na wzniesieniu

Zamiany w prawie jazdy 2019: od kiedy będą obowiązywać?

Zmiany w prawie jazdy, dotyczące pracy egzaminatora i wyznaczania konkretnych godzin egzaminu, wejdą w życie od 1 stycznia 2020 r. Tak późny termin jest konsekwencja tego, że WORD-y muszą dostosować się do nowych przepisów.

>>  Zmiany dla kierowców w 2019 roku: Jakie przepisy wejdą w życie?
 

RadioZET.pl/moto.pl/PZ