Zamknij

Zwrot podatku - która rubryka w PIT-37 oznacza zwrot pieniędzy? [PIT 2020]

Karolina Piotrowska
03.04.2020 16:10
Zwrot podatku: która rubryka w PIT-37 to zwrot pieniędzy i niedopłata?
fot. pixabay.com

Zwrot podatku przysługuje nam w różnych sytuacjach. Może to być spowodowane m.in. skorzystaniem z różnych ulg i odliczeń. Jednak co roku wśród osób rozliczających się za pomocą formularza PIT-37 pojawiają się pytania: która rubryka oznacza zwrot podatku, a która dopłatę? W poniższym artykule przedstawiamy odpowiedzi.

Która rubryka w PIT-37 oznacza zwrot podatku w 2020 roku, a która oznacza dopłatę? Sprawdzamy odpowiedź na jedno z najczęściej zadawanych pytań podczas wypełniania deklaracji podatkowej za poprzedni rok.

Zwrot podatku 2020: gdzie sprawdzić w pit-37 ile zwrotu dostaniemy?

Informację o tym, czy dostaniemy zwrot podatku w 2020 roku możemy znaleźć w formularzu PIT-37 po jego prawidłowym uzupełnieniu. Na ostatniej stronie w części G. znajdziemy odpowiednie rubryki, które oznaczają albo zwrot podatku, albo dopłatę. Jeśli wypełniliśmy wcześniej deklarację w urzędzie skarbowym, zwrot podatku otrzymamy na wskazane przez nas konto bankowe. W innym przypadku pieniądze otrzymamy przekazem pocztowym (nadpłata zwracana przekazem pocztowym jest pomniejszana o koszty jej zwrotu). Dopłatę należy uiścić na konto bankowe urzędu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania.

Rozlicz PIT za darmo i przekaż 1 procent podatku na Fundację Radia ZET 

Podczas rozliczania z fiskusem trzeba pamiętać, że w 2019 roku pojawiły się różne  zmiany w rozliczaniu PIT-ów. Pamiętajmy również, że pracodawca jest zobowiązany dostarczyć PIT 11 najpóźniej do dnia 28 lutego 2020 roku za rok poprzedzający, czyli rok 2019. Zwrot podatku następuje w terminie nawet 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania rocznego w urzędzie skarbowym. Więcej na ten temat można przeczytać w poniższym artykule:

Zwrot podatku 2020 - kiedy wypłaty i kiedy dostanę pieniądze na konto? [TERMIN WYPŁAT ZA 2019]

Za 2019 rok zeznanie podatkowe PIT-37 należy złożyć do 30 kwietnia. Dokładny terminarz i inne informacje można znaleźć w poniższym artykule:

PIT 2020 - do kiedy rozliczyć się za 2019 rok? [TERMINARZ, DATA]

Która rubryka w PIT-37 oznacza zwrot podatku, a która dopłatę?

Odpowiednia rubryka w formularzu PIT-37 oznacza zwrot podatku, czyli kwotę, którą otrzymamy na konto, lub dopłatę, czyli kwotę, którą musimy uiścić do urzędu skarbowego. Co roku wśród osób rozliczających dochody za poprzedni rok pojawia się pytanie "która rubryka w PIT-37 to zwrot podatku, a która to dopłata?". Po wypełnieniu wszystkich wymaganych pól, dochodzimy do części G, czyli "Obliczenie zobowiązania podatkowego". To właśnie tutaj dowiemy się, czy dostaniemy zwrot podatku.

podatek
fot.

Po uzupełnieniu pola 126. i 127. należy wykonać odpowiednie działania:

  • POZYCJA 128: Od kwoty z poz. 126 należy odjąć kwotę z poz. 127. Jeżeli różnica jest liczbą ujemną, należy wpisać 0. 
  • POZYCJA 129: Od kwoty z poz. 127 należy odjąć kwotę z poz. 126. Jeżeli różnica jest liczbą ujemną, należy wpisać 0.

Jeśli w polu 128 wyszła nam liczba większa od 0, właśnie taką kwotę będziemy musieli zapłacić do urzędu skarbowego. Jeśli zaś w polu 129 wyszła nam liczba większa od 0, taką kwotę otrzymamy jako zwrot podatku.

Większość darmowych programów online do rozliczenia PIT automatycznie wylicza nam kwotę zwrotu podatku lub dopłaty. Wystarczy w odpowiednie pola formularza wpisać informacje zawarte w PIT, który otrzymaliśmy od pracodawcy.

Warto pamiętać, że istnieją różne ulgi i odliczenia od podatku i dochodu w 2020 roku, które dają nam możliwość zapłacenia niższego podatku dochodowego. Jedną z nich jest np. ulga na dziecko. Jeśli okaże się, że mimo wszystko musimy zapłacić należny podatek, warto przekazać 1% na organizacje pożytku publicznego.

RadioZET.pl/KP