Zamknij

"365 dni" ze Złotą Maliną. Jest komentarz twórców

28.04.2021 11:42
365 dni złota malina
fot. materiały prasowe Next Film

"365 dni" otrzymało Złotą Malinę w kategorii najgorszy scenariusz. Jak na to nieszczególnie pozytywne wyróżnienie zareagowali twórcy filmu?

Dzień przed ceremonią rozdania Oscarów 2021 miało miejsce inne ważne wydarzenie w świecie filmu. Członkowie Fundacji Złota Malina przyznali tzw. "Anty-Oscary", a więc nagrody dla najgorszych filmów 2020 roku. Tegoroczna edycja zapisała się w historii polskiego kina. Po raz pierwszy Złotą Maliną została wyróżniona polska produkcja. Film "365 dni" walczył o wartą ok. 5 dolarów statuetkę w aż sześciu kategoriach. Ostatecznie gloryfikujące kulturę gwałtu dzieło Barbary Białowąs i Tomasza Mandesa na podstawie powieści Blanki Lipińskiej zgarnęło tylko jedną nagrodę - za najgorszy scenariusz. Autorka literackiego pierwowzoru zdawała się być zachwycona tym nietypowym wyróżnieniem. A jak na Złotą Malinę dla "365 dni" zareagowali twórcy filmu?

"365 dni" ze Złotą Maliną. Jest komentarz twórców

Jeśli chodzi o Złote Maliny, ważniejsze niż sama nagroda zdaje się być to, czy dany twórca lub gwiazda potrafi przyjąć ją z godnością. Do historii przeszła Halle Berry, która na gali w 2005 roku pojawiła się z otrzymanym trzy lata wcześniej Oscarem. Odbierając statuetkę dla najgorszej aktorki za rolę w filmie "Kobieta-Kot", powtórzyła swoją słynną reakcję na nagrodę Akademii, zalewając się łzami wzruszenia, wygłaszając iście oscarową przemowę i udowadniając tym samym, że jest tak naprawdę świetną aktorką z dużym dystansem do siebie.

Twórcy "365 dni" nie posunęli się aż tak daleko jak Halle Berry w podziękowaniach za Złotą Malinę, jednak do jej otrzymania również podchodzą z uśmiechem. Redakcji portalu filmowego naEKRANIE.pl udało się uzyskać komentarz Ewy Lewandowskiej i Tomasza Mandesa - producentki filmu oraz współreżysera i współproducenta "365" dni - którzy widzą w tej nagrodzie dowód międzynarodowego sukcesu swojej produkcji:

Jako producenci bardzo cieszymy się z ogromnego sukcesu, jakim na świecie okazał się nasz film.
Nominacje do Złotych Malin tylko potwierdzają frekwencyjny aspekt tego sukcesu. Świadczą bowiem o tym, że film z Polski traktowany jest przez Hollywood jak rodzimy blockbuster. A to wyjątkowe i nie sądzimy by szybko mogło się powtórzyć (chyba, że w przypadku kontynuacji naszego filmu) :) Nagrodę przyjmujemy z uśmiechem, a gdy trafi już w nasze ręce z pewnością  ją zaprezentujemy. 

producenci filmu "365 dni"

"365 dni" - kiedy premiera kontynuacji?

Złotą Malinę bardzo pozytywnie odebrała również Blanka Lipińska. Autorka "365 dni" stwierdziła, że jest wręcz rozczarowana brakiem głównej nagrody - dla najgorszego filmu - którą zgarnął jej sprzed nosa tytuł "Absolute Proof". Pisarka nie zamierza się jednak poddawać. O Złote Maliny planuje zawalczyć również za rok. Pod jej okiem powstaje bowiem sequel "365 dni". "Ten dzień" ma trafić na ekrany w 2022 roku.