Zamknij

"Aida" - gdzie obejrzeć film nominowany do Oscarów 2021?

21.04.2021 13:35
Jasmila Zbanic
fot. TIZIANA FABI/AFP/East News

"Aida" w reżyserii Jasmili Žbanić został nominowany do Oscarów 2021 jako Najlepszy film międzynarodowy. Gdzie obejrzeć cały film online? Czy jest dostępny na platformach Netflix lub HBO GO?

Film "Aida", znany też pod oryginalnym tytułem "Quo vadis, Aida?" został nominowany do Oscarów 2021 w kategorii Najlepszy film międzynarodowy. Czy produkcję Jasmili Žbanićz można obejrzeć online na popularnych platformach streamingowych takich jak Netflix, czy HBO GO?

"Aida" - gdzie obejrzeć cały film online?

"Aida" ma szansę na Oscara 2021. Ta europejska koprodukcja, przy której pracowali filmowcy z Austrii, Francji, Holandii, Niemiec, Norwegii, Polski, Turcji, Rumunii, Afganistanu oraz Bośni i Hercegowiny dramat wojenny ma szansę na jedną statuetkę, ale cieszy się zainteresowaniem kinomanów. "Aida" niestety nie trafiła do bazy żadnej z platform streamingowych takich jak Netflix, HBO GO, Amazon Prime Video, Ipla, Player, VOD.pl, Canal+, MOJEeKINO, czy CDA Premium. Z powodu obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa nie można go obejrzeć również w kinie, ponieważ multipleksy i kina studyjne są obecnie zamknięte. Polski dystrubutor - Gutek Film, zapowiedział jednak, że "Aida" trafi do polskich kin.

"Aida" - o czym jest film? Zobacz zwiastun

Nominowana do Oscara produkcja rozgrywa się w lipcu 1995 w Srebrenicy - mieście w obecnej Bośni i Hercegowinie, w którym dokonano głośnej masakry na muzułmańskich mężczyznach i chłopcach przez wojska serbskie. W filmie widzimy, jak do miasta wkraczają oddziały serbskie generała Ratko Mladicia. Główną bohaterką jest pracująca dla ONZ tłumaczka Aida, która próbuje ocalić swoją rodzinę przed wymordowaniem z rąk Serbów.

Za scenariusz i reżyserię "Aidy" odpowiada Jasmila Žbanić. W rolach głównych wystąpili Jasna Đuriči, Izudin Bajrović, Boris Ler, Dino Bajrović, Boris Isaković, Johan Heldenbergh, Raymond Thiry, Emir Hadžihafizbegović, Edita Malovči, Teun Luijkx oraz Joes Brauers. 

Warto dodać, że znaczący wkład w koprodukowaną przez kilka państw "Aidę" mają również polscy członkowie ekipy: muzykę skomponował Antoni Komasa-Łazarkiewicz ("Szarlatan", "Obywatel Jones"), zmontował ją Jarosław Kamiński ("Zimna wojna", "Śniegu już nigdy nie będzie"), nad kostiumami pracowała Małgorzata Karpiuk ("Ślepnąc od świateł"), a polską producentką jest Ewa Puszczyńska, która stoi między innymi za oscarowymi sukcesami "Idy" i "Zimnej wojny".

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do grupy "Filmy i seriale - newsy i dyskusje fanów" na Facebooku

"Aida" - w jakich kategoriach został nominowany do Oscarów 2021?

Film "Aida" już została nagrodzona przez znawców kina. Produkcja otrzymała dwie nagrody specjalne na Między narowowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Była też nominowana do nagród BAFTA, Film Independent i na festiwalu Nowe Horyzonty. O tym, czy "Aida" zdobędzie również Oscary, dowiemy się już 25 kwietnia 2021 roku podczas 93. gali wręczenia statuetek.

RadioZET.pl
Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET