Zamknij

Ponad 100 filmów na 12. American Film Festival. Znamy pełny program festiwalu we Wrocławiu

20.10.2021 15:25
Cmon Cmon film
fot. mat. prasowe AFF / (film "C'mon C'mon")

12. American Film Festival rozpocznie się już 9 listopada we Wrocławiu. W trakcie sześciu festiwalowych dni na widzów Kina Nowe Horyzonty czeka aż 110 produkcji, w tym kilkanaście premier międzynarodowych. Nie zabraknie też hitów z najsłynniejszych festiwali filmowych z całego świata. Organizatorzy ujawnili pełny program American Film Festival 2021.

12. American Film Festival odbędzie się w dniach 9-14 listopada. Organizatorzy opublikowali pełny program imprezy, podczas której zaprezentują najlepsze kino amerykańskie, zarówno te niezależne, jak również produkcje Hollywood z najwyższej półki. We wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty zobaczymy aż 110 filmów, w tym 54 tytuły wyświetlane w Polsce po raz pierwszy oraz 12 premier międzynarodowych.

American Film Festival 2021: program, lista filmów, sekcje, goście

Program 12. American Film Festival będzie obfitował w świetne filmy pokazywane wcześniej na światowych festiwalach. Nie zabraknie premier z Cannes ("Red Rocket" Seana Bakera, "Stillwater" Toma McCarthy’ego), Wenecji ("Córka" Maggie Gyllenhaal), Sundance ("Jockey" Clinta Bentleya, "Odkupienie" Frana Kranza) czy Tribeca ("Nowicjuszka" Lauren Hadaway).

Tegoroczny festiwal otworzą aż dwa filmy - "Kurier Francuski z Liberty, Kansas Evening Sun" Wesa Andersona z plejadą gwiazd (m.in. Tilda Swinton, Frances McDormand, Timothee Chalamet, Adrien Brody) i "C’mon C’mon" Mike’a Millsa z Joaquinem Phoenixem. Fimem zamknięcia będzie produkcja "Oczy Tammy Faye" Michaela Showaltera z Jessicą Chastain i Andrew Garfieldem.

Po raz kolejny organizatorzy przygotowali również sekcje konkursowe, w ramach których widzowie przyznają nagrody dla najlepszego filmu fabularnego i najlepszego filmu dokumentalnego. W sekcji "Spectrum" znajdzie się 16 tytułów będących przeglądem nowych tendencji i młodych talentów w kinie amerykańskim, zaś sekcja "American Docs" to 9 dokumentów pokazujących różne oblicza Ameryki.

Na fanów filmów dokumentalnych czekają w trakcie 12. AFF również sekcje "Special Docs" oraz "Portrety". Podczas festiwalu pojawi się też zupełnie nowa sekcja "Perspektywy" z dziełami twórców lubiących eksperymentować z językiem filmu i szukających czegoś świeżego w kinie.

American Film Festival 2021 to również wyjątkowe retrospektywy. Widzowie we Wrocławiu będą mieli okazję przyjrzeć się twórczości Idy Lupino, aktorki i reżyserki z lat pięćdziesiątych, która nie bała się pokazywać w swoich filmach kontrowersyjnych, społecznych tematów. Drugim bohaterem retrospektywy będzie słynny Jim Jarmusch, reżyser znany z filmów "Tylko kochankowie przeżyją", "Noc na ziemi", "Paterson", "Truposz" czy "Kawa i papierosy". Na festiwalu zobaczymy jego siedem wczesnych filmów.

Gościem specjalnym 12. AFF będzie John Waters, amerykański reżyser nazywany przez wielu "królem kampu". Twórca niekiedy bardzo szokujących i oburzających produkcji pojawi się osobiście we Wrocławiu, gdzie odbierze nagrodę Indie Star Award. W programie festiwalu pojawi się kilka jego słynnych filmów, m.in. "Różowe flamingi" i "Lakier do włosów".

Pełny program 12. American Film Festival jest dostępny na stronie internetowej www.americanfilmfestival.pl.

American Film Festival 2021: sprzedaż biletów, wersja online festiwalu

Sprzedaż pojedynczych biletów na seanse rozpocznie się już w piątek, 22 października poprzez oficjalną stronę festiwalu. Od 9 listopada wejściówki będzie można kupić również w kasach Kina Nowe Horyzonty.

12. American Film Festival zostanie zorganizowany również w wersji online – wirtualna odsłona festiwalu odbędzie się w dniach 1-14 grudnia.

RadioZET.pl/mat.prasowe