Zamknij

Oscary: Amerykańska Akademia Filmowa zmienia oscarowe zasady. To duży krok

Roksana Orlicka
30.04.2020 16:41
Oscary 2021 zmiany w zasadach
fot. Shutterstock

Amerykańska Akademia Filmowa postanowiła pójść z duchem czasów i podjęła decyzję, która może mieć duży wpływ na przyszłoroczne rozdanie nagród. Jest pewien haczyk. Zdradzamy, na czym polegają nowe reguły.

Oscary: Amerykańska Akademia Filmowa zmienia oscarowe zasady, bo i rok jest wyjątkowy. Od teraz w walce o prestiżową statuetkę wezmą udział filmy, które były wyświetlane tylko na platformach streamingowych, ale nie pojawiły się w kinach.

Amerykańska Akademia Filmowa zmienia reguły Oscarów

Już na wstępie warto zaznaczyć, że nowe zasady będą obowiązywać jedynie w kontekście rozdania nagród za rok 2020. Amerykańska Akademia Filmowa podjęła taką decyzję między innymi ze względu na koronawirusa, który sparaliżował biznes. 

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej zmieniła już regulamin 93. edycji rozdania Oscarów. Zakłada on przede wszystkim, że wszystkie filmy, których premiera kinowa się nie obyła, ale trafiły na serwis VOD, będą mogły się ubiegać o nagrodę. Obecnie warunkiem jest, by film został udostępniony członkom Akademii na bezpiecznej platformie - Academy Screening Room w ciągu 60 dni od jego oficjalnej premiery.

Akademia zakłada, że wróci jednak do starych zasad, gdy poprawi się sytuacja związana z pandemią. Warto wspomnieć o zmianach, które zaszły również w kategoriach. Jak podają Wirtualne Media - zmiany dotyczą "dźwięku" i "międzynarodowego filmu fabularnego". Dwie dotychczas oddzielne kategorie "Miksowanie" i "Edycja dźwięku", zostały połączone w jedną nagrodę za najlepszą pracę dźwiękową, która ma podkreślać wysiłek całego zespołu.

Akademia Filmowa idzie także z duchem czasu - członkowie będą otrzymywać jedynie cyfrowe linki do materiałów. Przypominamy, że ceremonia rozdania Oscarów odbędzie się w niedzielę, 28 lutego 2021 roku.

Zobacz także: Majówka 2020: co w telewizji? Najciekawsze filmy TVN, TVP, Polsat. Program na 01-03.05

Zagłosuj

Uważasz, że to dobra zmiana?

Liczba głosów:

RadioZET.pl/Wirtualnemedia.pl/RO