Zamknij

Andra Day: kim jest aktorka i piosenkarka nominowana do Oscara 2021? [FILMY, MUZYKA]

16.04.2021
Aktualizacja: 16.04.2021 15:40
Andra Day
fot. Chelsea Lauren/Rex Features/East News

Kim jest Andra Day? Aktorka otrzymała nominację do Oscara 2021 w kategorii "najlepsza aktorka pierwszoplanowa" za rolę w filmie "Billie Holiday". Sprawdzamy, w jakich innych filmach zagrała Andra Day oraz podajemy informacje o jej karierze i życiu prywatnym.

Andra Day - kim jest aktorka nominowana do Oscara 2021? Zebraliśmy najważniejsze informacje o Andrze Day. Z  tego artykułu dowiesz się, kim jest amerykańska aktorka i wokalistka, poznasz jej twórczość oraz sprawdzisz, jakie nominacje i nagrody otrzymała. Szczegóły poniżej.

Zobacz także:  Olivia Colman: kim jest aktorka nominowana do Oscara 2021 za rolę w filmie "Ojciec"?

Andra Day: kim jest aktorka nominowana do Oscara 2021? [KARIERA]

Andra Day jest amerykańską wokalistką, autorką tekstów i aktorką. Urodziła się 30 grudnia 1984 roku. W 2021 roku skończy 37 lat. Day dorastała w Kalifornii, gdzie przeprowadziła się z rodzicami, gdy była dzieckiem. Zaczęła śpiewać w chórze kościelnym. W tym kierunku postanowiła się kształcić. Jej płyta "Cheers to the Fall" ukazała się w 2015 roku. Aktorstwo pojawiło się w życiu Andry Day później. 

Andra Day bardzo chroni swojego życia prywatnego. Na ten moment nie jest z nikim w związku.

Andra Day: nominacja do Oscara 2021 za film "Billie Holiday"

Andra Day nie ma wielkiego doświadczenia w aktorstwie. W 2021 roku ukazał się pierwszy ważny film z jej udziałem, za który otrzymała nominację do Oscara 2021. Andra Day ma szansę, by otrzymać swoją pierwszą prestiżową statuetkę za film "Billie Holiday". W produkcji wciela się w legendarną gwiazdę muzyki. Jak czytamy w opisie filmu na portalu Filmweb.pl

Holiday u szczytu kariery jest obiektem śledztwa Federalnego Biura Antynarkotykowego. Akcję prowadzi agent, z którym łączy ją płomienny romans.

Filmweb o filmie "Billie Holiday"

Oprócz Andry Day, o Oscara 2021 dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej powalczą: Carey Mulligan ( "Obiecująca. Młoda. Kobieta"), Vanessa Kirby ( "Cząstki kobiety"), Viola Davis ( "Ma Rainey: Matka bluesa") i Frances McDormand ("Nomadland").

W ciągu całej swojej kariery filmowej Andra Day była nominowana łącznie 3 razy do różnych nagród, m.in. Oscarów i Złotych Globów. Otrzymała 2 statuetki.

  1. 2021 Złote Globy - najlepsza aktorka w dramacie za "Billie Holiday"
  2. 2021 Czarne Szpule - najlepszy przełomowy występ aktorki za "Billie Holiday"

Andra Day role: w jakich filmach zagrała?

Andra Day dopiero rozpoczyna karierę aktorską od występu w filmie "Billie Holiday". Wcześniej była skupiona na nagrywaniu muzyki. Za film "Billie Holiday" może otrzymać swojego pierwszego Oscara. Czy tak będzie? Dowiemy się 25 kwietnia 2021 roku.

Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET

RadioZET.pl