Zamknij

Anthony Powell nie żyje. Zdobywca Oscara stworzył kostiumy do "Indiany Jonesa" i "Hooka" i "Tess"

20.04.2021 08:13
Znicz- materiał poglądowy
fot. Value Stock Images/East News

Zmarł Anthony Powell - wybitny kostiumograf, odpowiadający za wygląda bohaterów wielu słynnych filmów, takich jak "Frantic", "Indiana Jones" i "101 dalmatyńczyków". Miał 85 lat.

18 kwietnia 2021 roku zmarł Anthony Powell - brytyjski kostiumograf, który odpowiada za niezliczoną ilość strojów sztuk teatralnych i słynnych filmów. Za swoją pracę został nagrodzony trzema Oscarami. Miał 85 lat.

Zmarł Anthony Powell - oscarowy kostiumograf miał 85 lat

Śmierć filmowca potwierdził portal Deadline. Smutną informację przekazano za pośrednictwem oficjalnego fanpage'a Gildii Projektantów Kostiumów 892.

W ubiegły weekend zmarł legendarny angielski projektant kostiumów Anthony Powell. Z powodu ograniczeń związanych z COVID ceremonia pogrzebowa będzie obchodzona podczas małego, prywatnego zgromadzenia. Pozostawił dwie siostrzenice. (...)
Pasja Anthony'ego Powella do pracy i do przyjaciół była bezgraniczna. Gildii Projektantów Kostiumów przesyła kondolencje wszystkim, którzy cieszyli się przyjemnością jego towarzystwa i jego niezapomnianych projektów.

Nie podano przyczyny śmierci Powella.

Anthony Powell urodził się 2 czerwca 1935 roku w Manchesterze. Jako nastolatek rozpoczął profesjonalną karierę lalkarza z wykorzystaniem własnoręcznie wykonanych marionetek. Brał udział w II wojnie światowej. Po zakończeniu konfliktu ukończył Central School of Art and Design w Londynie i wkrótce został asystentem takich kostiumografów jak Oliver Messel i Cecil Beaton. Jednocześnie wykładał jako nauczyciel akademicki na uniwersytecie, który ukończył.

Początkowo działał w obrębie teatru. W 1963 roku otrzymał Tony Award za kostiumy do sztuki "The School for Scandal". Zaczął też udzielać się jako projektant w innych branżach, między innymi sportowej i hotelarskiej. Pierwszym kinowym filmem, przy którym pracował Powell była przygodowa produkcja "The Royal Hunt of the Sun" z 1969 roku. Trzy lata później dostał pierwszego Oscara za najlepsze kostiumy w filmie "Podróże z moją ciotką". Kolejne dwie nagrody Akademii Filmowej otrzymał za "Śmierć na Nilu" z 1978 roku i słynny film Romana Polańskiego "Tess" z 1979 roku.

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do grupy "Filmy i seriale - newsy i dyskusje fanów" na Facebooku

W swojej karierze pracował u boku wielu słynnych reżyserów takich jak George Cukor, Steven Spielberg, Robert Altman czy David Lean. Wśród gwiazd Hollywood, które nosiły jego filmowe kreacje byli Maggie Smith, Angela Lansbury, Glenn Close, Lauren Bacall, Paul Newman, Bette Davis, Warren Beatty, Steve McQueen, Sean Connery, Dustin Hoffman, Roger Moore, Harrison Ford, Peter Ustinov oraz Johnny Depp. Powell stworzył stroje między innymi do filmów "Indiana Jones i Świątynia Zagłady", "Piraci", "Frantic", "Indiana Jones i ostatnia krucjata", "Hook" oraz hitów Disneya: "101 dalmatyńczyków" i "102 dalmatyńczyki". Ostatnim filmem, przy którym pracował była "Miss Potter" z 2006 roku. W ostatnich latach życia cały czas był aktywny jako kostiumograf teatralny. 

RadioZET.pl/Deadline

Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET