Zamknij

Arlene Golonka nie żyje. Gwiazda polskiego pochodzenia miała 85 lat

02.06.2021 10:28
Powieście go wysoko - Arlene Golonka - kadr z filmu
fot. AF Archive/Mary Evans Picture Library/East News

Zmarła Arlene Golonka - amerykańska aktorka polskiego pochodzenia, która występowała w wielu słynnych serialach i filmach. Miała 85 lat. Co było przyczyną jej śmierci?

31 maja w Palm Desert w Kalifornii zmarła Arlene Golonka. Od kilku lat była pensjonariuszką ośrodku  West Hollywood w związku z walką z chorobą Alzheimera, która przyczyniła się do jej śmierci. Miała 85 lat.

Arlene Golonka nie żyje - gdzie grała?

Jak podaje Deadline, o śmierci aktorki poinformował jej przyjaciel, agent literacki Cary Kozlov. Golonka urodziła się 23 stycznia 1936 roku w Chicago. Jako aktorka zadebiutowała w wieku kilkunastu lat na deskach teatrów. Rozpoczęła studia aktorskie na Goodman Theatre. Po zakończeniu nauki przeprowadziła się do Nowego Jorku, gdzie do końca lat 60. występowała na Broadwayu.

W roku 1967 wystąpiła w serialu "The Andy Griffith Show". Wcieliła się w  Millie Hutchins - miłość jednego z bohaterów. Rok później powróciła do świata Griffithów za sprawą spin-offu "Mayberry R.F.D.", w którym grała jedną z głównych ról. Wśród innych produkcji, w których wystąpiła Golonka, były między innymi "The FBI", "M*A*S*H", "The Mary Tyler Moore Show", "Taxi", "Napisała: Morderstwo" czy "All in the Family".

Golonka kontynuowała swoją karierę telewizyjną w latach 90., w takich serialach komediowych jak "Diabli nadali", "Jeden plus dziesięć" i "Matlock". Użyczała również głosu do wielu kreskówek, między innymi "Szybki Buggy", "Max i szczurza ferajna" czy "Nowy Scooby Doo". Chociaż była znana głównie z seriali, występowała również w blisko 30 filmach, głównie jako aktorka drugoplanowa.

Wśród filmowych ról Golonki zaliczyć można western z Clintem Eastwoodem "Powiesić go wysoko", "Penelopa",  "Zajęte ciało", "Witajcie w Ciężkich Czasach", "Port lotniczy ’77", "Teściowie", "Ostatnie małżeństwo w Ameryce". Wyszła za Larry'ego Delaneya - aktora i publicystę.

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do grupy "Filmy i seriale - newsy i dyskusje fanów" na Facebooku
RadioZET.pl/Deadline