Zamknij

Nie żyje reżyser wyczekiwanego polskiego filmu. Olga Bołądź pożegnała go wzruszającym wpisem

28.04.2021 14:32
Arni Olafur Asgeirsson
fot. Łukasz Hachul/materiały prasowe Monolith Films

Arni Olafur Asgeirsson nie żyje. Reżyser "Wolki" z Olgą Bołądź w roli głównej nie doczekał premiery swojego filmu. Aktorka pożegnała islandzkiego filmowca wzruszającym wpisem na Facebooku.

Arni Olafur Asgeirsson, reżyser polsko-islandzkiego filmu "Wolka", zmarł 26 kwietnia 2021 na kilka tygodni przed wejściem do kin jego najnowszego dzieła. Miał zaledwie 49 lat. Informację o jego śmierci przekazał nam Monolith Films - dystrybutor produkcji.

Arni Olafur Asgeirsson nie żyje. Reżyser "Wolki" miał 49 lat

Arni Olafur Asgeirsson urodził się w Reykjaviku 16 kwietnia 1972 roku. Pierwsze kroki w branży filmowej stawiał na Islandii. Swoją przygodę z kinem w Polsce rozpoczął, studiując reżyserię na PWSFTviT w Łodzi, którą ukończył w 2001 roku. Nie tylko reżyserował, ale pisał też scenariusze. Jego debiut fabularny miał miejsce w 2006 roku. Produkcja "Więzy rodzinne" znalazła się m.in. w oficjalnej selekcji na festiwalu w Toronto.

Drugi film reżysera nosił tytuł "Wir" i otrzymał nagrodę dla najlepszego filmu na islandzkiej edycji EDDA Awards. Następnym był animowany "Odlotowy nielot", który w 2019 roku również zdobył EDDA Award - tym razem dla filmu dziecięcego. W 2021 do kin wchodzi jego najnowsze i ostatnie dzieło - "Wolka" z Olgą Bołądź w roli głównej. Reżyser nie doczekał premiery filmu.

O "Wolce" pisał w następujący sposób:

- Jestem Islandczykiem, ale przez wiele lat studiowałem i pracowałem w Polsce. Zawsze byłem zafascynowany pomysłem zrobienia filmu o Polakach żyjących na Islandii. Chciałem zbadać jak te dwa światy spotykają się ze sobą, kontrastują i wpływają na siebie nawzajem. Na Islandii jest bardzo dużo polskich emigrantów i zawsze zastanawiałem się dlaczego wszyscy Ci ludzie wybierają, ze wszystkich możliwych krajów na ziemi, tak dziwne, chłodne miejsce na wyspie na końcu świata, i tu decydują się przyjechać, tu żyć i pracować.

Arni Olafur Asgeirsson zmarł. Olga Bołądź pożegnała reżysera

W filmie "Wolka" Olga Bołądź wcieliła się w postać Anny, która po wyjściu z więzienia udaje się na Islandię, by odnaleźć dawno niewidzianą kobietę. Aktorka zamieściła wzruszający wpis w mediach społecznościowych, którym pożegnała się z reżyserem. 

Arni Olafur Asgeirsson był współscenarzystą i reżyserem "Wolki". Film ma trafić do kin wkrótce po ich otwarciu.

RadioZET.pl/Monolith Films

ZOBACZ TEŻ:  Rząd ujawnił harmonogram luzowania obostrzeń. Duże zmiany po majówce